12 listopada – rocznica pierwszej Mszy świętej w kaplicy budującego się Niepokalanowa

12 listopada 1927 r. o. Maksymilian Kolbe odprawił pierwszą Mszę świętą w kaplicy budującego się Niepokalanowa! Dziś kaplica ta nosi tytuł Sanktuarium św. Maksymiliana.

Jak czytamy na stronie niepokalanow.pl: Jest to najstarszy budynek w klasztorze. Od tego miejsca wszystko się zaczęło. W tej kaplicy modlił się Święty, tu odprawiał Msze święte, głosił konferencje. To w niej bracia składali śluby zakonne.

Kaplica nadal jest kolebką klasztoru. Tuż przy zakrystii można zobaczyć pierwszą celę św. Maksymiliana, w której on mieszkał od założenia Niepokalanowa w 1927 r. aż do 1930 r. Obok kaplicy od strony szosy widać niewielką figurkę Niepokalanej. Ją to w 1927 r. postawił św. Maksymilian na jeszcze pustym polu, kiedy miał otrzymać teren od księcia Jana Druckiego-Lubeckiego. Figura Niepokalanej ukazuje ideę Niepokalanowa, klasztoru należącego do Niepokalanej i służącego Jej sprawie.

Na zdjęciu: Kaplica/Sanktuarium św. Maksymiliana i figurka Maryi, widok współczesny/Fot. br. Mieczysław Wojtak z Niepokalanowa