1 stycznia – Światowy Dzień Pokoju

54. ŚWIATOWY DZIEŃ POKOJU

1 stycznia, obchodzimy Światowy Dzień Pokoju. „Te i inne wydarzenia, które w minionym roku naznaczyły drogę ludzkości, uczą nas, jak ważna jest troska o siebie nawzajem i o stworzenie, aby budować społeczeństwo oparte na relacjach braterstwa. Dlatego właśnie wybrałem jako temat tego orędzia: Kultura troskliwości jako droga do pokoju. Kultura troski o przezwyciężenie często dziś dominującej kultury obojętności, odrzucenia i konfrontacji” – napisał papież Franciszek w swoim orędziu z okazji 54. Światowego Dnia Pokoju.

MODLITWA O POKÓJ W NIEPOKALANOWIE

W tym dniu szczególnie zachęcamy do modlitwy przed Najświętszym Sakramentem w Kaplicy Wieczystej Adoracji Światowego Centrum Modlitwy o Pokój w Niepokalanowie. Przypominamy, że dzięki telewizji EWTN Polska, adoracja Najświętszego Sakramentu z  niepokalanowkiej kaplicy, możliwa jest także przez internet: EWTN Polska | Adoracja z Niepokalanowa. Transmisja internetowa trwa nieustannie, dzięki czemu o każdej porze dnia i nocy można adorować Pana Jezusa, wystawionego w Najświętszym Sakramencie w Kaplicy Wieczystej Adoracji w Niepokalanowie.

Docelowo ma być 12 takich ośrodków na świecie, które powstają w ramach projektu Stowarzyszenia Communita Regina della Pace – „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”. Dotychczas powstało 6 Gwiazd – Światowych Centrów Modlitwy o Pokój.  W Betlejem w Izraelu, Medjugorie w Bośni i Hercegowinie, Oziornoje w Kazachstanie, Jamusukro na Wybrzeżu Kości Słoniowej, Namyang w Korei Południowej i Kibeho w Rwandzie. Siódme Centrum ma powstać w Dagupan na Filipinach. Ósma Gwiazda w Koronie Maryi Królowej Pokoju powstała w Bazylice Mniejszej w Niepokalanowie w Polsce, w Sanktuarium NMP Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask.

ŚWIATOWE CENTRA MODLITWY O POKÓJ

Wspólnym znakiem materialnym Światowych Centrów Modlitwy o Pokój są Kaplice Adoracji Wieczystej Najświętszego Sakramentu, które umożliwiają aktywne włączenie się wiernych w nurt apostolskiej modlitwy o pokój. Ołtarze Adoracji powstają w Polsce, w Pracowni Drapikowski Studio, gdańskich artystów Mariusza i Kamila Drapikowskich. Nie są wykonywane, lecz pisane jak ikona, są owocem pracy i modlitwy zespołu projektowego. Swoim niezwykłym pięknem służą pogłębianiu relacji z żywym Bogiem, obecnym w Najświętszym Sakramencie, a poziomem artystycznym dorównują najpiękniejszym dziełom współczesnej sztuki sakralnej. Centralnym punktem Ołtarzy Adoracji jest postać Maryi, nazwanej przez Św. Jana Pawła II „Niewiastą Eucharystii”, „Pierwszą Monstrancją” czy „Gwiazdą prowadzącą Kościół do Jej Syna”. Pod sercem Maryi umieszczone są monstrancje. Każdy Ołtarz Adoracji błogosławiony jest na Watykanie przez Ojca Świętego (wcześniej przez papieża Benedykta XVI, a obecnie papieża Franciszka). Istotnym elementem tego duchowego przedsięwzięcia są peregrynacje poszczególnych ołtarzy po Polsce i Europie, aby do miejsc przeznaczenia dotarł nie przedmiot, lecz symboliczne naczynie wypełnione modlitwą. Inauguracja każdego centrum modlitwy jest zawsze wydarzeniem narodowym i odbywa się przy udziale Episkopatu i władz państwowych danego kraju.

MODLITWA O POKÓJ

Poniżej prezentujemy tekst modlitwy, który zatwierdzili biskupi podczas posiedzenia Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski 20 października 2020 roku. Duchowni zachęcają, by odmawiać tę modlitwę w Kościołach, wspólnotach, w rodzinie oraz indywidualnie.

Panie Jezu Chryste,
Ty, który jesteś naszym pokojem,
Ty, który zburzyłeś rozdzielający ludzi mur – wrogość,
Ty, który ludzi dalekich czynisz bliskimi,
Ty, który w sobie zadałeś śmierć wrogości!

Prosimy, zadaj śmierć także jakiejkolwiek wrogości w nas!
Daj nam światłe oczy serca, byśmy przestali widzieć w sobie wzajemnie przeciwników, a zobaczyli współdomowników – w Twoim Domu, a także w tym domu, który ma na imię Polska;
Nawróć nasze wzajemne myślenie o sobie, i daj nam słowa i czyny na miarę tego nawrócenia.
Włóż nam w usta – a jeszcze wcześniej w nasze myśli – słowa, które budują, nie rujnują; leczą, nie zadają rany; pocieszają, nie odbierają nadzieję; niosą pokój, nie wywołują agresję.
Wskaż nam czyny konkretnej miłości i miłosierdzia, wokół których odbudujemy naszą wspólnotę. Zwłaszcza w tak trudnej, obecnej chwili pandemii poprowadź nas do osób chorych i starszych, tych, którzy przebywają na kwarantannie i tych, którzy opłakują swoich zmarłych. Pomnóż w nas ofiarność i współczucie.
Uczyń każdego z nas „nowym człowiekiem”, a nastanie pokój!

Modlimy się za wszystkich!
O mądrość i pragnienie dobra wspólnego dla każdego, kto w obecnym sporze zabiera głos;
Za polityków wszystkich opcji w parlamencie i poza nim.
Za tych, którzy modlą się w kościołach, i za tych, którzy demonstrują.
Za wierzących w Boga, i za tych, którzy wartości prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna wywodzą z „innych źródeł”;
Również za tych, którzy w tej chwili wcale ich nie szukają.
Ty – rozpoznany czy nierozpoznany – znajdź drogę do każdego z nas, wskaż nam właściwe drogi ku sobie nawzajem. I skutecznie nas po nich poprowadź.

Amen.


Przeczytaj także:
1 stycznia – Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi
Orędzie Ojca Świętego Franciszka na 54 Światowy Dzień Pokoju
Odpust zupełny dla Kaplicy Wieczystej Adoracji w Niepokalanowie
Jak odczytać to, co jest do odczytania. Symbolika Kaplicy Adoracji