Zgierz: Orszak Trzech Króli – 6 stycznia 2019

6 stycznia 2019 roku Święto Trzech Króli. Mieszkańcy Zgierza dołączą po raz szósty do setek miast świata, które w Orszaku Trzech Króli udają się do Stajenki w poszukiwaniu Dzieciątka. Ze śpiewem kolęd wyruszymy na ulice naszego miasta, weźmiemy udział , aby uczcić Objawienie Pańskie, aby w gronie rodziny, przyjaciół i sąsiadów cieszyć się z Bożego Narodzenia i pokłonu Mędrców ze Wschodu. Mędrcy ze Wschodu, którzy przyszli pokłonić się Dzieciątku w Betlejem, uosabiają wszystkich którzy poszukują nadziei i mądrości w duchowym bogactwie , jakie niesie ze sobą chrześcijaństwo. To poszukiwanie wynika z głębokiego przekonania , ze wartości chrześcijańskie nadają szczególny wymiar ludzkiemu życiu i naszym wzajemnym relacjom.

W roku 2019 będziemy świętować 40. rocznicę wizyty w Polsce św. Jana Pawła II, Papieża Miłosierdzia, Papieża Rodziny, a przede wszystkim ,,naszego Papieża” czyli Papieża Polaka. Z okazji 40. rocznicy wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową oraz 40 rocznicy Jego pierwszej wizyty w Polsce, Fundacja Orszaku Trzech Króli przygotowała hasło Orszaku, które przypomina i przybliża nauczanie Św. Jana  Pawła II – ,,Odnowi oblicze ziemi’’ Hasło nawiązuje do wypowiedzi podczas pierwszej pielgrzymki w Polsce, w Warszawie na placu Zwycięstwa ,,Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi!”

Każdy z nas może przyłączyć się do Orszaku stając się aktywnym uczestnikiem wydarzenia. Do udziału zapraszam wszystkie osoby pragnące uczestniczyć w Orszaku i wspólnie kolędować. Szczególnie imprezę kierujemy do przedszkolaków, uczniów szkół , nauczycieli, rodziców oraz całych rodzin. Zabierzcie kogo spotkacie , abyśmy mogli być razem. Zachęcam wszystkich, szczególnie dzieci, aby ubrani w barwne stroje (pastuszkowie, rycerze, księżniczki, dwórki, dworzanie, kolędnicy itp.) wyruszyli w świątecznym korowodzie przy śpiewie kolęd.

To wspaniała okazja do tego , byśmy w tym świątecznym czasie byli razem, skupieni wokół pięknej tradycji. Pokazać że nasza wiara jest żywa, nasze tradycje są aktualne. A doświadczenie jedności pomaga nam
w codziennym życiu budować Zgierz sprawiedliwy i solidarny.
Jest to tym bardziej cenne ,ze symbolika Orszaku wskazuje na więzi łączące przedstawicieli różnych narodów i różnych pokoleń.

Termin: 6 stycznia 2019 roku ( niedziela)
Miejsce zbiórki: godz. 11. 10 przed głównym wejściem do kościoła Matki Boskiej Dobrej Rady w Zgierzu.

Czas przemarszu ok. 1 godziny. Przemarsz zaplanowany jest w godz. 12.40- 13.40. Trasa przemarszu 1.2 km – ul. Mielczarskiego (200 m) spod kościoła do skrzyżowania z ul. Długą, ul. Długą w lewo w stronę Urzędu Miasta do pl. Jana Pawła II, ( 1000 m), przejście obok Urzędu Miasta, kierując się w prawo do Szopki Bożonarodzeniowej przed kościołem Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej.

Program:
11.10 zbiórka uczestników przed kościołem od strony ul. Mielczarskiego, pobranie koron i udział w Mszy św.  w kościele Matki Boskiej Dobrej Rady
11.30-12 .20 Msza Święta
12.20-12. 40 Formatowanie Orszaku po Mszy św.- plac przed kościołem od ul. Mielczarskiego.
12.40-13.40 Przemarsz Orszaku i wspólne kolędowanie z ,,Zespołem Pieśni I Tańca Boruta” oraz Scholą „Melodyjki”
13.40-14.00 Złożenie darów w Stajence, Przemowa 1 Króla, przemowa drugiego Króla, ks. proboszcza pw. Chrystusa Króla i błogosławieństwo.
Podsumowanie – ks. Dziekana Dekanatu Zgierskiego – ks. kan. Andrzeja Chmielewskiego.
14-14. 25 Wspólne kolędowanie (w zależności od pogody). Wspólne zdjęcia Trzech Króli z uczniami i rodzinami. Poczęstunek: cukierki, herbata.