Zdrapka Wielkopostna 2023

„Zdrapka Wielkopostna to 40 ćwiczeń dla ducha i ciała przeznaczonych na Wielki Post, umieszczonych na papierowej planszy zakrytej zdrapką. Pierwsza edycja zdrapki odbyła się w 2015 roku i miała kilkuset uczestników. W kolejnych latach zdrapka docierała już do tysięcy osób w Polsce i poza granicami kraju. Dotarła nawet do Kazachstanu, Chin oraz Australii.”

Wszystkich, którzy pragną dobrze przeżyć Wielki Post zapraszamy do sięgnięcia po pomoc w postaci Zdrapki, przygotowanej na tegoroczny Wielki Post!

„Codziennie odkryj jedną zdrapkę i przeczytaj zadanie. Podobnie jak w kalendarzu adwentowym, pod każdym dniem tej zdrapki czekają na Ciebie różne niespodzianki, oczywiście z rodzaju takich które zaleca się w Wielkim Poście czyli będzie: jałmużna, post, modlitwa. Wszystkie polecenia są prosto sformułowane i w większości możliwe do wykonania natychmiast po odkryciu. Proste zadania nie oznaczają wcale, że będą łatwe. Ale wierzymy, że podejmiesz wyzwanie razem z nami!” Piszą pomysłodawcy Zdrapki na stronie https://zdrapkawielkopostna.pl/

***
Zdrapka Wielkopostna 2023
Jak przeżywać Wielki Post, gdy świat wokół nas szaleje? W obliczu skutków pandemii, wojny, kryzysów światowych i osobistych coraz częściej brakuje nam oparcia, poczucia bezpieczeństwa – dopóki nie usłyszymy słów: „Pokój Mój daję wam”. Dlatego przez 40 dni postu będziemy wprowadzać Boży pokój do naszych serc i do naszego otoczenia. Będziemy przyjmować błogosławieństwo i przekazywać je dalej. Obejmiemy wysiłkiem i modlitwą trudne obszary naszego życia. Powierzymy Panu Bogu sprawy duże i małe, swoje i bliskich.
Przychodzimy z pokojem i błogosławieństwem. Odkryj, przyjmij, przekaż dalej! Spróbujesz?

Wyzwanie dla ciała i ducha
Zdrapka Wielkopostna już po raz 9. zaprasza do aktywnego i świadomego przeżywania Wielkiego Postu. Dzieło tworzone we współpracy z katolickimi influencerami, wspólnotami religijnymi i mediami każdego roku inaczej odpowiada na wyzwania, jakie stawia przed nami świat. Z wsłuchiwania się w różne głosy i inspiracje rodzi się zestaw zadań, które można realizować samodzielnie lub z innymi – z rodziną i we wspólnocie. Zadania bazują na trzech tradycyjnych praktykach wielkopostnych: modlitwie, poście i jałmużnie. Akcentują przy tym ich pozytywny wydźwięk, dobre owoce ich praktykowania. Zdrapkowe ćwiczenia pozwalają zaprosić Pana Boga do naszego zwyczajnego życia i powierzyć Mu wszystko to, co nas najbardziej zajmuje: relacje z bliskimi, obowiązki, czas wolny, zdrowie, aktywność fizyczną czy troskę o środowisko. A przy okazji pokazują, że wysiłek duchowy może sprawiać radość.

Zdrapka Wielkopostna – jak korzystać
Zasada działania jest zawsze podobna: na początku postu odkrywamy temat zdrapki, co roku inny. To on będzie naszym motywem przewodnim przez najbliższe 40 dni. Następnie każdego dnia zdrapujemy kolejne pola, na których czekają konkretne zadania do wykonania.
Brzmi jak wciągająca zabawa? Bo tak właśnie jest! Ale nie dajmy się zmylić – nawet najprostsze zadania kryją w sobie drugie dno. Skłaniają do refleksji, zachęcają do zmiany, wyrywają z codziennej rutyny. Poza tym to od nas zależy, jak bardzo zaangażujemy się w ich realizację. Treść zadań określa minimum potrzebne do ich wykonania. Ale jeśli poczujemy wewnętrzne ponaglenie, jeśli jakiś temat mocno nas poruszy, możemy poświęcić mu więcej uwagi.
Zainspiruj się
Nowością w tegorocznej edycji zdrapki jest częściowa rezygnacja z porządku chronologicznego. Na niektórych polach daty zastąpione zostały inspiracjami typu „WIARA”, „MODLITWA”, „DZIAŁANIE”, „RUSZAJ W TEREN”. Nie trzeba zdrapywać po kolei. Można kierować się potrzebą ducha i ciała.

Autorami zadań do najnowszej edycji są: Krzysztof Dzieńkowski SJ (@krzychu_jezuita), Marcin Gomułka, @zakochana_w_jezusie, @jagopeppermint, Jagoda i Piotr (@podboje_we_dwoje), Tomasz Samołyk, Paulina Chmielewska, Malgorzata Bartas-Witan (Wzrastanie, Polskie Radio), ks.Sebastian Picur (@ks.sebastianpicur), ks.Dariusz Kamiński (@montenegrus), ks.Krzysztof Kołtunowicz (@xkoltunowicz), ks.Piotr Jaroszewicz (@ks.piotrjaroszewicz), ks.Teodor Sawielewicz (@teobankologia), ks.Paweł Michalewski (@ksiadznarowerze), ks.Tomasz Kozłowski (@ksiadznarolkach) i wielu innych!

Odkryj pokój i błogosławieństwo. Przyjmij, przekaż dalej! Spróbujesz?
Zamówienia na zdrapkę można składać na stronie internetowej: https://zdrapkawielkopostna.pl