Zdrapka wielkopostna 2019 – światowe otwarcie!

13 lutego o 14.00 odbył się unboxing tegorocznej Zdrapki Wielkopostnej. Wraz z organizatorami – Wspólnotą Życia Chrześcijańskiego, paczkę tego dnia rozpakowali m.in. Trójca do Pary, Moc w słabości, Bliźniaczki Laskowskie, Weronika Zaguła, Szkoła Podstawowa nr 4 im św. Jana Pawła II, portal Deon.pl i wiele innych osób i instytucji. To oni przekonali nieprzekonanych do uczestnictwa w zdrapywanych rekolekcjach. Każdego dnia na karcie Zdrapki uczestnicy będą odkrywać zadanie związane z postem, jałmużną lub modlitwą.

W pakiecie znalazło się sporo nowości. Sama Zdrapka jest koloru fioletowego i rozpala swoim wizerunkiem. Hasłu „Każdego dnia żyj w mocy Bożego Ducha” towarzyszą słowa Ewangelii wg św. Mateusza „Cieszcie się i radujcie, albowiem Wasza nagroda wielka jest w niebie” umieszczone na obrazku płonącego ognia, symbolu Ducha Świętego, któremu mamy się poddawać przez cały Wielki Post.

Oprócz Zdrapki w wersji podstawowej w pudełku znalazły się zdrapki rodzinne w dużym formacie i plakat ze Zdrapką azjatycką. Tak! Zdrapka jest już w Azji! Moment unboxingu otworzył drzwi dla wszystkich zdrapkowiczów.

Pakiety zamówić można na www.zdrapkawielkopostna.pl.


Dnia 6 marca, w Środę Popielcową rozpocznie się piąty finał Zdrapki Wielkopostnej. W tym roku akcja wyruszyła także do Chin. Najbardziej egzotycznym z języków, na które została przetłumaczona, jest język mandaryński. Zdrapka Wielkopostna to sprawdzone narzędzie pomocne w przeżywaniu Wielkiego Postu, szczególnie dla tych, którym Post zazwyczaj umyka pośród codziennych obowiązków.

Dlaczego powstała Zdrapka?

Zdrapka Wielkopostna to 40 ćwiczeń dla ducha i ciała przeznaczonych na Wielki Post, umieszczonych na papierowej planszy zakrytej zdrapką. Każdego dnia zdrapujemy pole, na którym jest zadanie związane z trzema filarami Wielkiego Postu – postem, jałmużną i modlitwą. Pomocą w realizowaniu danego zadania są materiały umieszczane na stronie www.zdrapkawielkopostna.pl, dostępne również na Facebooku i kanale YouTube.

Zdrapka jest przede wszystkim narzędziem duchowym pomocnym w zmianie własnego życia, porządkowaniu relacji z Bogiem i z ludźmi. Wyzwala energię do podjęcia działania i dokonania zmiany w życiu. Pomysł na Zdrapkę jest prosty, a jej działanie niezwykle wciągające, o czym świadczy rosnąca liczba użytkowników w Polsce i na świecie.

Organizator

Organizatorem akcji jest polska Wspólnota Życia Chrześcijańskiego (WŻCh), czyli świeckie, światowe stowarzyszenie katolickie, inspirowane duchowością św. Ignacego z Loyoli.

Historia w Polsce

Zdrapka została przeniesiona na grunt polski z Irlandii. Od pierwszej edycji w 2015 roku, która miała kilkuset uczestników, akcja zyskuje na popularności. W roku 2018 dotarła już do setek tysięcy osób w Polsce i poza granicami kraju: w Stanach Zjednoczonych, Skandynawii, Australii, Syberii, Afganistanie i Kazachstanie. Wersja polska rozprzestrzenia się na całą Europę, wszędzie tam, gdzie obecni są Polacy. W Wielkim Poście 2019 z inspiracji polskiej WŻCh ruszą pierwsze edycje Zdrapki w Hongkongu, Makau i na Tajwanie. Globalny projekt przyjął nazwę OGINI.org, jest to anagram hiszpańskiej formy imienia św. Ignacego.
Źródło i cele akcji

Źródło Zdrapki Wielkopostnej tkwi w Ćwiczeniach Duchowych św. Ignacego, który uczy w nich odkrywania Boga we wszystkich rzeczach. Celem nadrzędnym Zdrapki jest odkrycie przez uczestnika bliskości Boga, który kocha za nic, i odpowiedź na Jego miłość. Cele kolejne to pomoc chrześcijanom w przeżyciu Wielkiego Postu w refleksji, większym zrozumieniu własnej wiary i uświadomieniu, że chrześcijaństwo można świadomie praktykować w codziennym zabieganiu. Zaletą akcji jest swoiste prowadzenie uczestników przez każdy dzień Postu, aż do Świąt Wielkanocnych. Dlatego organizatorzy chcą dotrzeć również do osób, które nie mają pomysłu na przeżycie Postu.

Zdrapka 2019

Przesłanie na rok 2019 brzmi „Każdego dnia żyj w mocy Bożego Ducha”. Odpowiada ono na hasło programu duszpasterskiego na lata 2017-2019. Tegoroczna edycja nawiązuje również do słowa–klucza w nauczaniu papieża Franciszka gaudium – radość i papieskich dokumentów mówiących o radości z życia przy Jezusie Chrystusie.