XXIII TWK – Święto Książki Religijnej trwa!
W Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie odbywa się 23. edycja Targów wydawców Katolickich, doroczne Święto Dobrych Książek. Ich organizatorem jest Stowarzyszenie Wydawców Katolickich, a współorganizatorem Zamek Królewski w Warszawie. Na ponad 140 stoiskach swoja ofertę zaprezentuje ponad 160 wydawców i wystawców.
– Głęboko wierzę, iż działalność wydawnictw specjalizujących się w produkcji książkowej o tematyce religijnej idealnie wpisuje się w realizację głównego hasła przewodniego Targów: „Idźcie i głoście”. Dzięki mozolnemu wypełnianiu tej szczególnie ważnej, zarówno w wymiarze duchowym, kulturowym, jak i społecznym misji – w dodatku w niezwykle trudnych warunkach ekonomiki polskiego rynku książki, ta niezwykła „posługa” świadczona przez oficyny diecezjalne, zakonne oraz prywatne, świeckie podmioty gospodarcze, spełnia wszelkie znamiona dzieła nieustannej ewangelizacji – przekonuje ks. Roman Szpakowski sdb, dyrektor Targów i prezes Zarządu, Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.
ROK MARYJNY
Jednak każdego roku podczas Targów uwagę organizatorów przykuwają także inne ważne wydarzenia z historii Kościoła w Polsce i na świecie, jak trwający właśnie Rok Maryjny, będący jednocześnie okazją do uczczenia kilku ważnych dla kultur maryjnego jubileuszy, w tym: 300-lecia koronacji Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze, 140-lecia objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie, 100-lecia objawień w Fatimie, czy 300. rocznicy objawień w Aparecida. Na Targach znajdą się także publikacje związane z trwającym obecnie Rokiem Świętego Brata Alberta.
Ekspozycja Targowa w Arkadach Kubickiego zostanie otwarta dla zwiedzających w czwartek, 30 marca o godz. 10.00, jednak oficjalne otwarcie nastąpi o godz. 12.00 w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie. W jego trakcie przesłanie do wydawców katolickich wygłosi Ksiądz Kardynał Zenon Grocholewski. Jego Eminencja spotka się także z czytelnikami tego samego dnia, dzięki spotkaniu organizowanemu przez Wydawnictwo Świętego Wojciecha, dedykowanemu roli autorytetów w dzisiejszym świecie (godz. 15, Sala Koncertowa). Pretekstem do tej dyskusji jest najnowsza książka ks. kardynała, zatytułowana „Błogosławiona Sancja Szymkowiak. Postanowiła zostać świętą”.
SPOTKANIA AUTORSKIE
W tegorocznym programie Targów znalazło się ponad 250 wydarzeń: spotkań autorskich, promocji premierowych publikacji, seminariów i paneli dyskusyjnych.
Wśród autorów, którzy odwiedzą w tym roku Arkady Kubickiego znaleźli się m.in.: ks. prof. Henryk Witczyk, ks. prof. Waldemar Chrostowski, ks. prof. Marek Starowieyski, ks. Marek Dziewiecki, ks. Adam Boniecki, ks. Piotr Pawlukiewicz, ks. Bogusław Kowalski, prof. Krzysztof Koehler, s. Anna Maria Pudełko, Wincenty Łaszewski, biskup Michał Janocha, Ewa Kiedio, Henryk Wieja, Tomasz Terlikowski, ks. prof. Jan Sochoń, o. Barry Fisher, prof. Andrzej Nowak, Dorota Łosiewicz, Małgorzata i Wojciech Nowiccy.
Interesująco prezentuje się również lista autorów specjalizujących się w publikacjach dla dzieci i młodzieży, na której znalazły się m.in. Lidia Miś, Małgorzata Borkowska, Joanna Krzyżanek, Małgorzata Nawrocka.
Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS
Jednym z najważniejszych wydarzeń Targów jest oczywiście rozstrzygnięcie bieżącej edycji Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS dla najlepszych książek o tematyce religijnej. Tym razem Kapituła Nagrody w ramach rekordowej liczby 16 konkursowych kategorii („seria wydawnicza”, „literacka”, „nauki kościelne”, „edytorska”, „książka dla dzieci”, „książka dla młodzieży”, „książka autora zagranicznego”, „historia”, „duchowość”, „publicystyka religijna”, „eseistyka”, „świadectwo”, „multimedia”, „muzyka chrześcijańska”, „tłumacz”, „sztuka”) uhonorowała najbardziej wartościowe spośród ponad 360 publikacji wydanych w roku 2016 i zgłoszonych do naszego konkursu przez niemal 90 podmiotów wydawniczych.
Z kolei Nagrodą Mały FENIKS Stowarzyszenie Wydawców Katolickich honoruje osoby i instytucje, które notują szczególnie zasługi na polu promocji książki katolickiej oraz wartości chrześcijańskich w mediach i życiu społecznym. Laureatów tegorocznej edycji prezentujemy w osobnym komunikacie.
Ogłoszenie wyników konkursu o Nagrodę FENIKS 2017 odbędzie się podczas uroczystości otwarcia XXIII Targów Wydawców Katolickich (czwartek, 28 marca godz. 12.00, Sala Wielka Zamku Królewskiego w Warszawie), a wręczenie Nagród oraz Wyróżnień przyznanych w konkursie – w sobotę 1 kwietnia, podczas Gali w Bazylice Katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w Warszawie (Praga, ul. Floriańska 3; godz. 19.30). Galę uświetni koncert w wykonaniu Orkiestry Polskiej Opery Kameralnej pod dyrekcją Kazimierza Wiencka.
FILMY
Tradycyjnie w programie towarzyszącym Targom znalazła się bogata oferta filmowa produkcji pochodzących m.in. z zasobów Telewizji Polskiej. Choć przykładowo w niedzielę, 2 kwietnia o godz. 12.30 w Sali Kinowej Zamku Królewskiego odbędzie się projekcja filmu „Ufam Tobie” w reżyserii Macieja Bodasińskiego i Leszka Dokowicza, poświęconego Bożemu Miłosierdziu, a przygotowanego na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.
GRY
Potwierdzeniem interdyscyplinarnego charakteru Targów jest interesująca oferta dla graczy. W piątek, 31 marca Wydawnictwo Kościuszko zaprezentuje nowe gry planszowe: „Łowcy Talentów”, która pomaga w prosty sposób tłumaczyć dzieciom sens modlitwy i chodzenia do kościoła, a także do rozwijania drzemiących w nich talentów, oraz „Królestwo”, która uczy m.in., że nie można żyć dla siebie, tylko dla innych.
Natomiast w targową niedzielę młodzi goście Targów będą mogli zapoznać się z edukacyjną grą planszową „W pustyni i w puszczy”, która zintegrowana jest z internetową platformą wiedzy www.sienkiewicz.promocjaksiazki.pl. Gra, a więc pozbawiona przymusu zabawa jest świetnym sposobem na zachęcenie do czytania dzieci, które przyzwyczajeń czytelniczych nie mają. Jak się okazuje, niezależnie od tego, czy ktoś lubi „W pustyni i w puszczy”, czy nie, powieść łączy pokolenia i wszyscy wiedzą jak miał na imię słoń, co to jest chinina, co Nel zrobiła z rękawiczką i do czego może się przydać wielki baobab. Do gry i zabawy zaprasza Agencja Promocyjna OKO.
WYSTAWA
Prócz publikacji dostępnych na targowych stoiskach silnym akcentem korespondującym z obchodzonym w tym roku, roku maryjnym, 100-leciem objawień w Fatimie będzie wystawa towarzysząca XXIII Targom Wydawców Katolickich FATIMA. STULETNIA TAJEMNICA. „FATIMA. STULETNIA TAJEMNICA.” wystawa przygotowana z okazji 100-lecia Objawień w Fatimie, specjalnie z myślą o odwiedzających XXIII Targi Wydawców Katolickich w Warszawie. Zdjęcia pochodzą z archiwum Apostolatu Fatimskiego oraz prywatnego archiwum dr Wincentego Łaszewskiego.
WSPÓLNA MODLITWA W INTENCJI WYDAWCÓW I RYNKU WYDAWNICZEGO W POLSCE
Uwadze wszystkich zainteresowanych polecamy także uroczystą Mszę Świętą, która w niedzielę 2 kwietnia rozpocznie się o godz. 12.30 w Katedrze Świętego Floriana i Świętego Michała Archanioła w Warszawie-Praga (ul. Floriańska 3) w intencji Wydawców, Autorów i Mediów w Polsce. Mszę celebrować będzie Ksiądz Arcybiskup Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce. Oprawa liturgiczna – muzyczna: Chór Katedry Warszawsko-Praskiej „Musica Sacra”.
Szczegółowy program XXIII Targów Wydawców Katolickich dostępny będzie na www.swk.pl
Zapraszamy także na stronę internetową Targów Wydawców Katolickich działającą pod adresem: http://www.targikatolickie.pl/ oraz na profil Targów na Facebooku: https://www.facebook.com/targikatolickie