XVII Ogólnopolski Konkurs dla Młodzieży „Pomóż ocalić życie bezbronnemu” o nagrodę im. bł. ks. J. Popiełuszki

Konkurs Pomóż ocalić życie bezbronnemu zachęca młodzież do refleksji nad wartością życia i godnością człowieka. Rodzicom i wychowawcom daje konkretną informację o tym, co młode pokolenie myśli na tematy pro-life i jakich argumentów używa w swoich dyskusjach. „Pomóż ocalić życie bezbronnemu” to konkurs dla młodzieży szkół podstawowych i ponadpodstawowych, organizowany przez Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka. 

Konkurs, który uratował dziecko
Nastolatki z Żelechowa nakręciły film konkursowy pt. Wzór. Jego bohaterami są skłóceni małżonkowie. Mąż jest żołnierzem i wyjeżdża na misję pokojową, zanim zdąży się dowiedzieć, ze jego żona jest w ciąży. Kilka tygodni później kobieta odkrywa, ze choruje na białaczkę i musi wybierać, która walka będzie priorytetowa – o nią czy o dziecko. Po tym jak film nastolatków trafił do internetu, odezwała się do nich pewna mama z Białegostoku. Powiedziała, ze dzięki niemu nie zdecydowała się na aborcję.

Tematyka
Wszystkie aktualne zagadnienia bioetyczne jak antykoncepcja, aborcja, „in vitro” czy eutanazja. Pro-life to także miłość, rodzina, adopcja.

Formy
Ołówek, pastele, akwarele, farby olejne, wydzieranki, wyklejanki, prace przestrzenne, strony internetowe, prezentacje multimedialne, filmy, teksty piosenek, teledyski, gry komputerowe… Wszystko pro-life!

Patron
bł. ks. Jerzy Popiełuszko | Nazywany „obrońcą kołyski”. Mówił, że „Zadaniem Kościoła jest nie tylko teoretyczne głoszenie świętości życia, prawa do życia nienarodzonych, lecz także praktyczna obrona tego prawa”. Pomagał finansowo i organizacyjnie samotnym matkom i młodym dziewczynom w ciąży. Przygotowywał paczki żywnościowe i wyprawki niemowlęce, rozdawał lekarstwa. Był duszpasterzem służby zdrowia.

Terminy
Na prace konkursowe czekamy do Dnia Świętości Życia (25 marca 2021 r.). Laureatów i osoby wyróżnione zaprosimy na uroczystą galę do Krakowa, gdzie pod koniec kwietnia lub w pierwszej połowie maja ogłosimy zwycięzców i wręczymy nagrody. Zwycięzcy zaprezentują swoje prace, spotkają się z artystami i poznają z innymi młodymi obrońcami życia człowieka.

Trzy przedziały wiekowe:
Szkoła podstawowa, kl. 4-6
Szkoła podstawowa, kl. 7-8
Szkoła ponadpodstawowa

Trzy kategorie:
literacka – wiersz, opowiadanie, nowela, reportaż, gazetka szkolna
plastyczna – plakat, grafika, malarstwo, montaż, gablotka szkolna i parafialna
multimedialna – strona internetowa, film, program radiowy, program mulimedialny

Formularz zgłoszeniowy konkursu oraz regulamin do pobrania na stronie organizatora – Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, https://pro-life.pl/