XIII Rocznica Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Wspomożycielki Prymasów w Rokitnie

We wtorek, 18 września mija XIII rocznica koronacji  Cudownego Obrazu Matki Bożej Wspomożycielki Prymasów. Obraz znajduje się w parafii Matki Bożej Prymasowskiej Wspomożycielki w Rokitnie k./Warszawy. W dniu kolejnej  rocznicy  koronacji Cudownego Obrazu zapraszamy na Mszę świętą, którą poprzedzi pielgrzymka samorządowców z trzech powiatów: pruszkowskiego, warszawskiego-zachodniego i grodziskiego. Eucharystia ta, jak co roku, będzie transmitowana przez Radio Niepokalanów. Mszy św. przewodniczył będzie i homilię wygłosi – bp Piotr Jarecki. 

Sanktuarium Matki Bożej Wspomożycielki Prymasów znajduje się w Rokitnie, 25 km na zachód od Warszawy na trasie Błonie – Brwinów. Jest to miejsce licznych łask i nawróceń, uzdrowień duchowych i fizycznych. Początki kultu cudownego obrazu Maryi, znajdującego się w głównym ołtarzu, sięgają XVII w. Wtedy to została zbudowana murowana świątynia p.w. Św. Jakuba wg projektu Tomasza Belottiego, konsekrowana w 1797 r. Dzieje świątyni były ściśle związane z dziejami narodu polskiego. Kościół był dwukrotnie niszczony – podczas pierwszej i drugiej wojny światowej, a następnie odbudowywany. Konsekracji świątyni podźwigniętej z ruin dokonywali – bp. Stanisław Gall w 1931 r. oraz Prymas Polski Kardynał Stefan Wyszyński w 1968 r., który nadał jej tytuł Matki Bożej Prymasowskiej Wspomożycielki. Czas zawieruchy wojennej i zniszczenia, w cudowny sposób bez najmniejszych nawet uszkodzeń, przetrwał jedynie cudowny obraz Matki Bożej. Był to znak dla ówczesnej ludności, że to miejsce Maryja sobie wybrała i tu pragnie odbierać cześć.

Cudowny obraz pochodzi zapewne z XVI w. Przedstawia Maryję z Dzieciątkiem Jezus, które prawą ręką błogosławi, a lewą opiera na Piśmie Świętym. Tło wykonane jest ze srebra, a sukienka została miejscami pozłocona. W czasie I wojny światowej, gdy świątynia bardzo ucierpiała od ognia artyleryjskiego, a ołtarz główny został zniszczony, cudowny obraz przetrwał zawieszony na belce – nie drasnął go ani jeden pocisk.

Przed cudownym obrazem NMP w Rokitnie modlili się kolejni prymasi Polski. Już w XVII w. prymas Wacław Leszczyński „każdą razą”, gdy odbywał podróż do Warszawy, odwiedzał cudowny obraz NMP w Rokitnie, wsi leżącej niedaleko miasteczka Błonie i kościół ten kolejnymi podarunkami obdarzał”. Po nim modlili się tu m.in. prymasi August Hlond i Stefan Wyszyński, dając przykład ludowi Bożemu, u kogo ma szukać wspomożenia i ratunku. 18 września 2005 r. kard. Józef Glemp dokonał uroczystej koronacji obrazu Matki Bożej – Prymasowskiej Wspomożycielki.

 

Jak wygląda Cudowny Obraz Matki Bożej można zobaczyć na stronie sanktuarium w Rokitnie: www.sanktuariumrokitno.pl