XII Pielgrzymka do Loretto

Już 9 maja czeka nas wydarzenie, które co roku przyciąga do Loretto pielgrzymów z całej Polski. To coroczna Pielgrzymka Czytelników miesięcznika „Różaniec” i Członków Rodziny Loretańskiej. W tym roku połączona z jubileuszem 25-lecia miesięcznika „Różaniec”. 

Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto to miejsce wyjątkowe. Matka Boża czeka tu na każdego pielgrzyma. Nadburzański Park Krajobrazowy, malownicza rzeka Liwiec, zieleń i cisza sprzyjają modlitwie.

Do słynącej łaskami Maryi Loretańskiej każdego roku przybywa Pielgrzymka Czytelników „Różańca” i Członków Rodziny Loretańskiej, która w 2020 r. odbędzie się w sobotę 9 maja. To już dwunaste spotkanie. Hasłem przewodnim będą słowa kard. Stefana Wyszyńskiego: Przez Maryję do Jezusa.

Loretto ponad 90 lat temu założył bł. ks. Ignacy Kłopotowski pośrodku Puszczy Kamienieckiej i oddał je pod opiekę Matki Bożej Loretańskiej. Dziś przyjeżdżają tu tysiące pielgrzymów.

25-lecie miesięcznik „Różaniec”

„Różaniec” to pismo formacyjne z ponad stuletnią tradycją. Założył je bł. ks. Ignacy Kłopotowski w 1909 r. pod tytułem „Kółko Różańcowe”. Przeznaczone było dla wszystkich, którzy u Matki Bożej i w Różańcu szukali ratunku i umocnienia. Pismo to wychodzi nadal pod zmienioną nazwą „Różaniec”. Obecnie wydaje go założone przez bł. ks. Kłopotowskiego Zgromadzenie Sióstr Loretanek. Przesłanie miesięcznika jest takie samo: przybliżać ludzi do Boga przez Maryję. W tym roku „Różaniec” kończy już 25 lat.

Mamy doświadczenie, że „Różaniec” to nie tylko gazeta katolicka, ale „miejsce spotkania” tych, którzy chcą dzielić się swoją wiarą, dlatego wspólne pielgrzymowanie pozwala nie tylko lepiej się poznać, ale także umocnić duchowo.

Rodzina Loretańska

Co to jest Rodzina Loretańska? Najprościej można powiedzieć, że to „Boża Armia” wspierająca Maryję w wypraszaniu łask dla innych. Kto może do niej należeć? Każdy, kto chce być pomocnikiem Matki Bożej Loretańskiej. Siostry loretanki wspierają współpracowników Matki Bożej, dając im udział w owocach swoich wspólnych modlitw oraz ofiarę Mszy Świętej sprawowanej co miesiąc. Rodzina Loretańska liczy dziś ok. 4 tys. członków.

Co w programie?

Nasze spotkanie rozpoczniemy o 9:30. Przywitamy Maryję Loretańską śpiewem Godzinek. W programie przewidziana jest także konferencja i modlitwa różańcowa. Mszy Świętej dziękczynnej za 25 lat miesięcznika „Różaniec” będzie przewodniczył bp Tadeusz Pikus. Nie zabraknie również czasu, by bliżej się poznać i miło spędzić ze sobą czas przy ciepłym posiłku. Po agapie przewidziany jest koncert kapeli folkowej „Góralska Hora”. Pielgrzymkę zakończymy wspólną Koronką do Bożego Miłosierdzia o godz. 15:00.

Zaproszeni są wszyscy

Choć jest to pielgrzymka Czytelników „Różańca” i Rodziny Loretańskiej, zaproszeni są na nią wszyscy, zwłaszcza ci, którzy kochają Maryję i którym bliski jest Różaniec, bo Loretto to miejsce, gdzie Bóg działa przez Maryję. Większe grupy zorganizowane prosimy zgłaszać w redakcji miesięcznika „Różaniec”: rozaniec@loretanki.pl, tel. 22 612 93 64. Pomoże to nam w lepszej organizacji wydarzenia, by każdy poczuł się jak w domu.