Wystawa i aukcja współczesnej sztuki religijnej już w czerwcu w Targach Kielce (19-21 czerwca)!

Litografie Salvadora Dali ze zbioru Biblia Sacra z ręczną sygnaturą artysty, inkografie Jerzego Nowosielskiego z limitowanych tek kolekcjonerskich, neowitraż „Ostatnia Wieczerza”, który zdobył złoty medal na Biennale we Florencji, ikona z wizerunkiem świętego walczącego z czołgiem i komiksowe przedstawienia Madonny, to tylko przedsmak tego, co czeka odwiedzających Targi Kielce od 19 do 21 czerwca!

W Strefie Sztuki swoje prace zaprezentują artyści z Polski i zagranicy. Wybrane dzieła będzie można wylicytować na aukcji. Po raz pierwszy podczas 24. edycji Międzynarodowej Wystawy Budownictwa, Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów Sacroexpo w Kielcach. Hale wystawiennicze przez trzy dni wypełnią najnowsze dzieła poświęcone nowoczesnej sztuce religijnej. Do obejrzenia będzie ponad dwieście prac.

 

– Podczas nadchodzącej edycji Wystawy Sacroexpo pragniemy przedstawić nowoczesną sztukę chrześcijańską, która wyrażałaby współczesną duchowość, a przy tym prezentowała wysoki poziom artystyczny i estetyczny. Artyści, którzy zaprezentują swoje prace w ramach Strefy Sztuki, to grupa o zróżnicowanym stylu i wypowiedzi artystycznej – podkreśla Aleksandra Koper, reprezentująca Galerię Sztuki i Dom Aukcyjny Art in House w Warszawie.

Obrazy, rzeźby i ikony niemal stu artystów w jednym miejscu

W Strefie Sztuki od 19 do 21 czerwca podczas Wystawy Sacroexpo w Targach Kielce swoje prace zaprezentują m.in.: Piotr Barszczowski, zdobywca złotego medalu na XIII Biennale we Florencji, z monumentalnym przedstawieniem „Ostatniej Wieczerzy”, Sylwester Stabryła, twórca nowoczesnych portretów psychologicznych wykorzystujących ikonograficzne i kompozycyjne nawiązania do dzieł europejskich mistrzów, Jan Dubrowin, mistrz nowoczesnego akademizmu, który tematy sakralne wprowadza do świata polskiej ludowości i tradycyjnych obyczajów oraz Robert Jadczak , artysta czerpiący z kubizmu (zwłaszcza twórczości Picassa) oraz abstrakcji geometrycznej.

Z międzynarodowych plenerów na Wystawę Sacroexpo

Ważną część Strefy Sztuki stanowić będą współczesne, abstrakcyjne, często minimalistyczne ikony stworzone przez artystów związanych z lwowską galerią Icon Art, a także te powstałe na plenerach w Nowicy.

– Prawdopodobnie będzie to pierwsza tak szeroka prezentacja współczesnych ikon, których autorami są malarze z Ukrainy i Polski, skupieni wokół inicjatywy „Nowa Ikona”. Wiele z tych prac powstało w trakcie międzynarodowych warsztatów ikonopisów, organizowanych w Nowicy, niewielkiej wsi, w Beskidzie Niskim – wyjaśnia Mateusz Sora ze Stowarzyszenia Przyjaciół Nowicy. W Strefie Sztuki pojawią się ikony autorstwa m.in.: Kateryny Kuziv, Ivana Dashko, Victorii Shtyk, Andrija Vynnychoka, Danylo Movchana oraz Ewy Zalewskiej.

Aukcja sztuki Sacrum prowadzona na żywo

Aukcja sztuki obejmująca kilkadziesiąt prac będzie prowadzona na żywo drugiego dnia targów Sacroexpo (20 czerwca o godzinie 17) w Targach Kielce. Katalog aukcji otwiera „Ostatnia Wieczerza” Roberta Jadczaka, którą artysta umieszcza w modernistycznej kamienicy z widokiem na Nowy Jork. Kolejną pozycją jest praca Joanny Mieszko, nawiązująca do apokaliptycznej Niebiańskiej Jerozolimy. Katarzyna Słowiańska-Kucz odwołująca się do stylu malarstwa flamandzkiego przedstawia proces budowy średniowiecznego ołtarza. Do sztuki dawnej odwołuje się również Michał Motłoch we własnej wersji Zwiastowania oraz Malwina de Brade w scence ze Św. Hubertem jakby wprost wyciągniętej z gotyckich miniatur. Osobną grupą prac w aukcyjnej ofercie stanowią nowoczesne ikony, powstałe na międzynarodowych plenerach organizowanych przez Stowarzyszenie Przyjaciół Nowicy. Pracą nawiązującą do aktualnych wydarzeń na wschodzie jest niezwykle ciekawa ikona Borysa Fiodorowicza, przedstawiająca św. Jerzego walczącego z czołgiem.

W stronę abstrakcji skierowane są takie prace jak: neonowa kompozycja Izabeli Kozłowskiej, symboliczne ujęcie Światła Klaudii Krzosek, „Góra Przemienienia” Aleksandra Grzybka oraz kubistyczny portret autorstwa Eugeniusza Gerlacha. Pop-artowe i komiksowe przedstawienia Madonny i świętych zaprezentują z kolei Roma Jaruszewska, Beata Szustkiewicz oraz Battler.

Gratką dla kolekcjonerów mogą okazać się litografie Salvadora Dali ze zbioru Biblia Sacra z ręczną sygnaturą artysty czy inkografie Jerzego Nowosielskiego z limitowanych tek kolekcjonerskich „Bogurodzica” oraz „Mandylion”.

Nie zabraknie również pozycji dla miłośników form trójwymiarowych: złota rzeźba Madonny Jacka Opały, krucyfiks znakomitego Jean Lambert-Ruckiego oraz rzeźba świętego ze stali Wita Bogusławskiego.

W aukcji będzie można wziąć udział osobiście, telefonicznie, poprzez zlecenie oraz online: logując się na portal Onebid.pl. Katalog aukcji oraz regulamin dostępne są pod linkiem: https://artinhouse.pl/pl/aukcja/aukcja-sacrum-na-sacroexpo-2023/157
Wszystkie prace będzie można obejrzeć w czasie Wystawy Sacroexpo w Targach Kielce (Zakładowa 1, Kielce) od 19 czerwca od godziny 9 do 21 czerwca do godziny 16.

WSTĘP na Targi jest BEZPŁATNY. Rejestracja dostępna na stronie: https://www.targikielce.pl/sacroexpo/rejestracja-zwiedzajacych

Strefa sztuki na Sacroexpo to wspólny projekt Domu Aukcyjnego i Galerii Sztuki Art in House, lwowskiej galerii Icon Art., Stowarzyszenia Przyjaciół Nowicy, Muzeum Diecezjalnego w Kielcach oraz Targów Kielce.

W tegorocznej edycji wydarzenia weźmie udział ponad 150 firm m.in.: z Austrii, Chorwacji, Grecji, Hiszpanii, Polski, Portugalii, Słowenii, Ukrainy i Włoch.

Na zdjęciach – prace, które będzie można obejrzeć na wystawie i wylicytować.

Materiały prasowe/Targi Kielce