Wręczenie nagród – Laur im. Maurycego Mochnackiego

19 grudnia w hotelu Bellotto o godz. 19.00 odbędzie się uroczystość wręczenia Laurów im. Maurycego Mochnackiego, którymi chcemy uhonorować tych, których działalność w szczególny sposób służy rozwojowi Polski, wzmacnia jej pozycję międzynarodową i bezpieczeństwo. W tym roku w gronie nominowanych znajdą się marszałek senior Antoni Macierewicz, minister Arkadiusz Mularczyk oraz prezes PKN ORLEN Daniel Obajtek.

Patronem tej szczególnej nagrody jest Maurycy Mochnacki, jeden z prekursorów polskiego romantyzmu, uczestnik i kronikarz powstania listopadowego, który na łamach powołanej przez siebie do życia „Gazety Polskiej” opublikował słynną rozprawę „Myśli o literaturze polskiej”, wspierającą romantyków w ich sporze z klasykami. Wkrótce też dał się poznać jako wielki myśliciel polityczny, który swymi ideami i osobistym przykładem nawoływał Polaków do śmiałej, nieprzejednanej walki o niepodległość. Stworzone przez niego pismo zawsze stawiało sobie za cel budzenie ducha narodu i łączenie wszystkich patriotycznych sił dla odzyskania, a potem dla umacniania suwerenności, godności
i potęgi Rzeczypospolitej. To właśnie nominowani są tymi, którzy twórczo rozwijają idee naszych wielkich poprzedników i za to chcemy im podczas uroczystości podziękować.

Wśród ubiegłorocznych laureatów znaleźli się śp. Lech Kaczyński, Jarosław Kaczyński, żołnierze Wojska Polskiego, funkcjonariusze Policji i Straży Granicznej i innych służb mundurowych oraz prof. Adrienne Körmendy, była konsul generalna Węgier w Krakowie, Ryszard Kapuściński – prezes klubów „Gazety Polskiej”, oraz spółki: Powszechnemu Zakładowi Ubezpieczeń (PZU) i Totalizator Sportowy.

Transmisja gali odbędzie się 22 grudnia o godzinie 18:00 na stronach www.gazetapolska.pl, www.niezalezna.pl oraz www.vod.gazetapolska.pl

Serdecznie zapraszamy!

Bartosz Kalich