Warszawa: Festiwal Książki Katolickiej we wrześniu

Festiwal Książki Katolickiej we wrześniu!!!
Podsumowanie XXIX Targów Wydawców Katolickich

Rekordowa pod względem frekwencji ostatnia edycja Targów Wydawców Katolickich w Warszawie, udowodniła że zainteresowanie polskich czytelników publikacjami o tematyce religijnej bynajmniej nie słabnie.

Tegoroczne Targi odwiedziło nieco ponad 40 tys. osób, zatem zdecydowanie najwięcej w blisko 30-letniej historii tej imprezy. To kolejny dowód na istotną społecznie potrzebę kontaktu z wartościową literaturą i książkami, jaką gwarantuje to swoiste Święto Dobrej Książki.

Odpowiednia reakcja i zaopiekowanie się tą tendencją to konkretne wyzwanie, które Stowarzyszenie Wydawców Katolickich zdecydowało się podjąć. Tym samym mamy przyjemność ogłosić start przygotowań do organizacji premierowej odsłony Festiwalu Książki Katolickiej, który w dniach 27-29 września 2024 r. w doskonale kojarzonym z publikacjami religijnymi miejscu, jakim są Arkady Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie – Muzeum.

Doświadczenie kwietniowych XXIX TWK i olbrzymie zainteresowanie licznymi wydarzeniami towarzyszącymi targom udowodniły, że zainteresowanie książką drukowaną w dobie rewolucji cyfrowej nosi znamiona dużego potencjału do rozwoju. Tegoroczna edycja potwierdziła, że Targi mają silnie ugruntowaną pozycję wśród innych krajowych imprez tego rodzaju i z całą pewnością znajdują się na szczycie wydarzeń wystawienniczych o profilu katolickim. Był to wyjątkowy czas nie tylko dla mieszkańców Warszawy, ale też dla osób, które przyjechały specjalnie do stolicy, aby przemierzyć w tych dniach Arkady Kubickiego i wziąć udział z zorganizowanych debatach, spotkaniach i rozmowach – zarówno tych oficjalnych, jak i kuluarowych.

Targom towarzyszyła m.in. bogata oferta filmowa. Niespełna 20 projekcji filmów dokumentalnych i fabularnych obejrzało mnóstwo osób. Najliczniejszą widownię ściągnęła produkcja przygotowana pod patronatem TVP Polonia. Chodzi o film pt. Przykazanie miłości, w reż. Marty Pietrasiewicz (z 2023 roku), opowiadający o wyniesionej niedawno na ołtarze rodzinie Ulmów z Markowej. Kręcony w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Izraelu i Watykanie, składa się on z licznych wypowiedzi osób, które dysponowały jakąś wiedzą o nich. O heroicznej postawie Wiktorii i Józefa, którzy podczas okupacji hitlerowskiej nie zawahali się udzielić schronienia swoim żydowskim sąsiadom, mówią w nim między innymi potomkowie ukrywanych przez nich Żydów. W filmie zostały też wykorzystane fotografie autorstwa Józefa Ulmy.

Również w trakcie tegorocznych Targów zostały przyznane przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich nagrody i wyróżnienia FENIKS. O szczegółach finału tegorocznej edycji Nagrody informujemy w osobnych komunikatach: https://swk.pl/ocalic-od-zapomnienia-gala-nagrody-feniks-2024/.

Decyzja o organizacji wrześniowego Festiwalu Książki Katolickiej jest również szansą na wzbogacenie katalogu wydarzeń, które zostaną zrealizowane w ramach tegorocznej odsłony projektu „OTWK 2023, 2024, 2025 – w drodze do 30-lecia organizacji wydarzeń promujących czytelnictwo książek o tematyce religijnej”, który SWK realizuje w ramach Programu MKiDN Promocja czytelnictwa.

Wszystkie podmioty zainteresowane współpracą w ramach tych przedsięwzięć zaproszone są do współpracy. Ich szczegóły już w wkrótce będzie można odnaleźć na www.swk.pl

Materiały prasowe Stowarzyszenia Wydawców Katolickich