Warszawa. 29 Festiwal Muzyki Organowej: Ennio Cominetti (Włochy), 4 września, 16.00

W Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie wystąpi Ennio Cominetti – włoski organista, kompozytor i dyrygent. Koncert festiwalowy rozpocznie się 4 września o godzinie 16. 00.

Ennio Cominetti jest bardzo dobrze znany warszawskiej publiczności. Na festiwalu pojawia się nie po raz pierwszy. To jest taki typowy Włoch – rzeczywiście w jego grze i sposobie bycia cały czas wyczuwamy taką włoskość. – mówi dyrektor festiwalu, Przemysław Kapituła.

Włoch koncertował w najważniejszych katedrach i salach koncertowych Europy, także w Azji, Afryce, USA, Kanadzie i Ameryce Południowej. Nagrał 30 płyt CD dla włoskich i niemieckich firm fonograficznych. Ponadto nagrywał dla radia i telewizji. Artysta zajmuje się również kompozycją i dyrygenturą – jest założycielem orkiestry „Orchestra Cameristica Lombarda” i zespołu wokalnego „Soli Deo Gloria”. Cominetti wydał także biografię M.E. Bossiego. Jednocześnie prowadzi seminaria muzyczne, zasiada w jury konkursów organowych. Od 1998 roku jest dyrektorem departamentu muzyki kościelnej i profesorem Akademii Sztuki w Rzymie. Wykonuje ponad 80 koncertów rocznie.

PROGRAM KONCERTU:

Alexandre Guilmant (1837-1911)
Paraphrase sur un Choeur de Judas Maccabée de Händel
Vincenzo Petrali (1830-1889)
Sonata finale D-dur
César Franck (1822-1890)
Pastorale, op. 19
Troisième Choral a-moll
Prélude, Fugue et Variation, op. 18
Percy Eastman Fletcher (1879-1932)
Festival Toccata

Festiwal ORGANY ARCHIKATEDRY zakończy się 18 września. W tym roku W ramach festiwalu wystąpią najwybitniejsi wirtuozi z całego świata m.in. z Włoch, Szwajcarii, Ukrainy, Finlandii oraz Polski.

Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na: www.kapitula.org
Bilety: ewejsciowki.pl

Kalendarz koncertów:
04.09 – Ennio Cominettio (Włochy)
11.09 – Jesus Sampedro Marquez (Hiszpania)
18.09 – Toni Pussinen (Finlandia)

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej „ORGANY ARCHIKATEDRY” zaliczany jest do najpoważniejszych warszawskich festiwali i najważniejszych festiwali organowych w Europie. Powstał w 1994 r. z inicjatywy polskiego organisty Przemysława Kapituły, który jest kierownikiem artystycznym festiwalu. Koncerty festiwalowe odbywają się każdego roku przez trzy letnie miesiące (lipiec, sierpień, wrzesień) w kolejne niedziele o godz. 16.00 w Archikatedrze św. Jana (ul. Świętojańska).