Wakacyjna Akcja Caritas

Warsztaty artystyczne, kulinarne, ekologiczne, a nawet kosmiczne – to tylko niektóre z atrakcji czekających na uczestników tegorocznej Wakacyjnej Akcji Caritas, organizowanej w ramach kampanii Caritas Dzieciom. Pierwsze wakacyjne turnusy rozpoczynają się już pod koniec czerwca.

– Podczas zajęć dzieci będą m.in. obserwować gwiazdy, projektować statki kosmiczne, budować bazę dla kolonizatorów Marsa, czy przygotowywać posiłki dla kosmonautów – opowiada Katarzyna Szklarz, koordynatorka Wakacyjnej Akcji Caritas w diecezji łomżyńskiej. – Na naszym wakacyjnym statku Z-21 znajdą się trzy pokłady na „z”: zdrowie, zabawa, zachwyt. Chcemy zainteresować dzieci i młodzież nauką i techniką, umożliwić im symboliczny udział w fascynującym przedsięwzięciu, jakim jest misja kosmiczna, gdzie każdy będzie mógł rozwijać swoje pasje i zainteresowania – wyjaśnia.

Z oferty przygotowanej przez Caritas w Łomży skorzysta w te wakacje ok. trzech tysięcy osób w wieku od dziewięciu do 16 lat. Do dyspozycji będą miały ośrodek Caritas Bliźnim w Ptakach k. Nowogrodu na Podlasiu. Nie wyjadą więc daleko od domu, ale z pewnością nie będą się nudzić.

Atrakcyjnie i bezpiecznie

W wielu innych diecezjach, po ubiegłorocznych nietypowych wakacjach w pandemii, w tym roku postawiono na wyjazdy w góry czy nad wodę. Caritas Diecezji Sosnowieckiej wysyła 160 dzieci do Zakopanego. Oprócz zabawy i wycieczek przewidziano realizację programu profilaktycznego „Poprawiamy swoje JA”, czyli prowadzone przez pedagoga zajęcia warsztatowo-integracyjne z elementami profilaktyki uzależnień. Będzie również czas na profilaktykę zdrowotną i kształtowanie postaw ekologicznych w ramach programu edukacyjno-profilaktycznego „Jestem eko”. Nie zabraknie lokalnych atrakcji – w planach są m.in. spotkanie w szałasie, wieczór góralski oraz zapoznanie uczestników wyjazdu z kulturą i historią Zakopanego.

– Wszystko oczywiście z zachowaniem pandemicznych obostrzeń. W pokojach będzie zakwaterowanych o połowę mniej dzieci niż w ubiegłych latach, obowiązkowe są maseczki, dystans i dezynfekcja – zapewnia Anna Myszkowska z Caritas Diecezji Sosnowieckiej.

Dla psychicznego zdrowia

Łącznie 23 diecezjalne Caritas zapewnią lub dofinansują wakacyjny wypoczynek blisko ośmiu tysiącom młodych uczestników kolonii, półkolonii i wycieczek. Jak podkreśla ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, mimo że sytuacja materialna wielu rodzin poprawiła się w ostatnich latach, to wciąż nie brak takich, które potrzebują wsparcia.

– Wyjazd na wakacje to jeszcze nie jest oczywista sprawa w każdym domu. Są inne, często pilniejsze potrzeby i część dzieci nadal może wyjechać tylko dlatego, że znajdują się darczyńcy zapewniający finansowanie takich wyjazdów. Caritas diecezjalne mają najlepsze rozeznanie w sytuacji

poszczególnych rodzin, my ze swojej strony przekazujemy fundusze pochodzące m.in. z dystrybucji wigilijnych świec i ogłaszanych zbiórek – tłumaczy ks. Iżycki. I dodaje, że działania na rzecz najmłodszych, podejmowane w ramach kampanii Caritas Dzieciom, której częścią jest Wakacyjna Akcja Caritas, nabierają wyjątkowego znaczenia po roku pandemicznych ograniczeń, szczególnie dotykających dzieci i młodzież.

– W dobie ograniczonych kontaktów społecznych, tak przecież ważnych dla młodych ludzi, wobec nawarstwiających się deficytów, problemów ze zdrowiem i kondycją psychiczną, ważne jest zapewnienie dzieciom i młodzieży nie tylko odprężającego wypoczynku w gronie rówieśników, ale także możliwości wyrównania szans edukacyjnych i rozwijania talentów. I na tym właśnie będziemy się koncentrować w najbliższych miesiącach – zapowiada dyrektor Caritas Polska.

Jak pomóc?

Dokonując wpłaty na stronie caritas.pl/dzieci
Przekazując dowolną kwotę na konto 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526 z dopiskiem DZIECI
Wysyłając SMS o treści DZIECI pod numer 72052 (koszt 2,46 zł)

Za: episkopat.pl