UWAGA! Na oszustów!

Poniżej materiał, nadesłany do naszej redakcji z Urzędu Gminy Brwinów k./Warszawy. Dotyczy jednak całej Polski. Bądźmy czujni i ostrożni.


Nie daj się oszukać!

Przestępcy działający metodą „na policjanta” czy „na wnuczka” wciąż oszukują starsze osoby. Funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Brwinowie otrzymują zgłoszenia dotyczące wyłudzeń pieniędzy i wartościowych przedmiotów tymi metodami. Złodzieje próbują oszukiwać swoje ofiary na różne sposoby. Jednym z nich jest podszywanie się pod kogoś zaufanego – nie tylko wnuczka, lecz także innego członka rodziny czy znajomego, często też funkcjonariusza policji czy adwokata. Najczęściej ofiarami przestępców są osoby starsze lub samotne.

Sytuacja zazwyczaj przebiega według podobnego scenariusza. Oszuści dzwonią na numer stacjonarny i nawiązują rozmowę ze starszą osobą. Udając kogoś bliskiego, proszą o pilną pomoc finansową. Opowiadają np., że spowodowali wypadek i szybko potrzebują pieniędzy, żeby uniknąć konsekwencji takiego czynu, po czym się rozłączają. Za chwilę telefon dzwoni ponownie. Tym razem przestępca podaje się za policjanta i przekonuje rozmówcę, że przed chwilą dzwonił oszust. Twierdzi, że rozpracowuje zorganizowaną grupę przestępczą i prosi o pomoc, która ma polegać na przekazaniu gotówki lub pozostawieniu pieniędzy we wskazanym miejscu. Proponuje też, by rozmówca zadzwonił pod nr 112 i potwierdził jego tożsamość. Często osoba starsza wybiera numer, nie rozłączając się wcześniej. Powoduje to, że w rzeczywistości rozmawia w dalszym ciągu z przestępcą, który udziela fałszywych informacji.

W takiej sytuacji należy przede wszystkim zachować spokój i jak najszybciej zakończyć rozmowę. Zawsze w tego typu przypadkach należy skontaktować się z dyżurnym Komisariatu Policji w Brwinowie tel. 47 724 67 75. Warto pamiętać, aby przed połączeniem się z policją, upewnić się, że poprzednia rozmowa została zakończona.

Aby nie dać się oszukać, należy pamiętać, że:
Policja nigdy nie dzwoni z informacją o prowadzonej akcji.
Policja nigdy nie żąda wypłacenia pieniędzy z banku.
Policja nigdy nie prosi o przekazanie komuś pieniędzy, przelanie ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu.