#UEpomaga Kolejny sprzęt dla mazowieckich szpitali dzięki wsparciu samorządu województwa

Cały czas trwają zakupy sprzętu dla mazowieckich szpitali. Dzięki uruchomionemu przez samorząd województwa projektowi unijnemu, do placówek trafiają właśnie kolejne niezbędne urządzenia. W sumie to aż 3684 sztuki sprzętu i wyposażenia. Szpitale prowadzą także prace remontowo-budowlane. Na ten cel placówki wydały już ponad 59 mln zł.

Pandemia nabiera na sile, a szpitale pracują na najwyższych obrotach, zauważa marszałek Adam Struzik.  – Znaleźliśmy się w punkcie, w którym każda sztuka sprzętu ratującego życie ludzkie, środki ochrony osobistej, wolne łóżka, a przede wszystkim personel medyczny są na wagę złota. Cały czas monitorujemy sytuację. Jesteśmy w stałym kontakcie ze szpitalami i wojewodą mazowieckim. Reagujemy na potrzeby. Niestety, coraz częściej realizacja zamówień wydłuża się. A wirus ani na chwile się nie zatrzymuje – podkreśla marszałek.

Od początku pandemii samorząd województwa dzięki środkom unijnym doposaża mazowieckie szpitale w niezbędny sprzęt, urządzenia i środki ochrony. W sumie do 70 placówek, w tym stacji pogotowia ratunkowego, przekazanych zostało już ponad 17,3 mln sztuk środków ochrony osobistej i blisko 40 tys. sztuk sprzętu i wyposażenia. Wartość całego projektu to aż 255 mln zł, z czego zaangażowanych zostało już 240 mln zł.

Sytuacja jest bardzo poważna – zauważa członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc. – Jesteśmy w momencie, w którym codziennie w naszych szpitalach przybywa już nie kilkadziesiąt, a kilkaset pacjentów zakażonych koronawirusem. Wspieramy nie tylko nasze szpitale, ale też miejskie i powiatowe. Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby potrzebny sprzęt jak najszybciej dotarł do mazowieckich placówek – dodaje.

Obecnie kolejna pula środków z drugiego etapu projektu przeznaczona na doposażenie szpitali to 67,5 mln zł. Sprzęt sukcesywnie trafia do mazowieckich placówek – szpitala bródnowskiego w Warszawie (133 sztuki), szpitala międzyleskiego (384 sztuki), szpitala zakaźnego w Warszawie (220 sztuk), szpitala dziecięcego przy ul. Niekłańskiej w Warszawie (701 sztuk), szpitala w Grodzisku Mazowieckim (22 sztuki), szpitala płucnego w Otwocku (247 sztuk), wojewódzkiego szpitala w Radomiu (200 sztuk), szpitala w Ciechanowie (761 sztuk), szpitala w Ostrołęce (100 sztuk), szpitali w Siedlcach (816 sztuk) oraz szpitala wojewódzkiego w Płocku (100 sztuk). Szpital w Ostrołęce jest także w trakcie zakupu 2,2 tys. sztuk testów na koronawirusa, a szpital wojewódzki w Płocku 10,2 tys. sztuk zestawów transportowych do pobierania wymazu.

Trwa walka z czasem, zauważa radny województwa mazowieckiego, przewodniczący Komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej Krzysztof Strzałkowski. – Sytuacja zmienia się dynamicznie. Coraz częściej dochodzą do nas sygnały o problemach z tlenem czy odczynnikami. Reagujemy na bieżąco. Uruchamiamy kolejne środki. Niestety czas jest trudny, dostępność sprzętu coraz mniejsza, za to więcej chorych potrzebuje pomocy medycznej – dodaje.

Zaangażowanych zostało już ponad 59 mln zł. W najbliższym czasie szpitale będą podpisywały kolejne umowy. W niektórych placówkach trwają prace remontowe, których celem jest dostosowanie oddziałów do nowej sytuacji.

Projekt „Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacja pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego” jest realizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Całkowita wartość projektu wynosi 255 mln zł, z tego 224,9 mln zł pochodzi z funduszy europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Mazowsze jako pierwsze województwo w kraju uruchomiło środki unijne na ten cel.