Trwa nowenna do św. Moniki

18 sierpnia rozpoczyna się Nowenna do św. Moniki (treść poniżej), poprzedzająca jej wspomnienie, które przypada 27 sierpnia. 

Św. Monika jest patronką: kobiet chrześcijańskich, matek, wdów, kobiet zamężnych, tych które przeżywają kłopoty małżeńskie i nieudane małżeństwa, kobiet, które zawiodły się na dzieciach lub mają z dziećmi kłopoty, kobiet będących ofiarami cudzołóstwa, alkoholizmu, złorzeczeń i oszczerstw. Do niej modlimy się też o ratowanie duszy dziecka, męża.

Warto zatem za Jej wstawiennictwem pomodlić się o swoją rodzinę… 

Św. Monika swą chrześcijańską postawą sprawiła, że najpierw nawrócił się jej mąż, będący wcześniej poganinem, a później syn, św. Augustyn. Za tego drugiego, o jego nawrócenie modliła się bez przerwy przez 17 lat. „17 lat – nawet wtedy, gdy wydawało się, że jej modlitwy pozostaną niewysłuchane, że Bóg tego nie chce – ona wciąż prosiła, uparcie, nieustępliwie. „Nie jest możliwe, aby poszedł na zatracenie syn tylu łez” — miała usłyszeć kiedyś od jednego z pasterzy Kościoła”* W końcu św. Augustyn spotyka św. Ambrożego i pod wpływem jego kazań nawraca się, przyjmuje chrzest i odmienia swoje życie. Św. Monika umiera wkrótce potem w Ostii, w 387 r. Początkowo wspomnienie św. Moniki obchodzono 4 maja, potem jednak zostało przeniesione na dzień poprzedzający wspomnienie jej syna – 27 sierpnia.

NOWENNA DO ŚW. MONIKI
(odmawia się przez 9 kolejnych dni)
Święta Moniko, stroskana żono i matko, jakże wiele smutków przeszywało Twoje serce przez całe Twe życie. A jednak nigdy nie popadłaś w rozpacz ani nie straciłaś wiary. Z zaufaniem, wytrwałością i głęboką wiarą modliłaś się codziennie o nawrócenie swego męża oraz ukochanego syna, Augustyna. Twoje modlitwy zostały wysłuchane. Wyproś dla mnie taki sam hart ducha, taką cierpliwość i takie zaufanie do Boga, jakie Ty miałaś. Wstawiaj się za mną, droga św. Moniko, aby Bóg życzliwie wysłuchał mojej prośby za…… (tu wymień swoją intencję) i wyproś mi łaskę przyjęcia Jego woli we wszystkim. Przez Jezusa Chrystusa, naszego Pana, który żyje i króluje z Bogiem Ojcem w jedności Ducha Świętego, Bóg przez wszystkie wieki wieków. Amen.

*Patrz:”Św. Monika”: http://centrumzawierzenia.jasnagora.pl/