Gdzie i jak obejrzeć beatyfikację?

W uroczystościach beatyfikacyjnych kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej w niedzielę 12 września ( godz. 12.00) będzie można współuczestniczyć za pośrednictwem telemostów zlokalizowanych w kościołach w całej Polsce.

W Warszawie telebimy zostaną zainstalowane w trzech miejscach – Archikatedrze św. Jana Chrzciciela na warszawskiej Starówce, kościele Najświętszego Zbawiciela w Śródmieściu i na Grochowie w kościele Najczystszego Serca Maryi.

Telebimy znajdą się wewnątrz kościołów, dlatego w czasie transmitowania uroczystości nie będą sprawowane w tych świątyniach msze święte. Jednak wierni zgromadzeni w tych miejscach będą mogli przyjąć komunię świętą.

Podobnie będzie w podwarszawskich Laskach oraz w Choszczówce, gdzie lubił wypoczywać prymas Wyszyński, a obecnie znajduje się siedziba Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. – To będzie taka “mała beatyfikacja”, do której przygotowania trwają już od kilku dni. Przyjdą przede wszystkim nasi sąsiedzi z Choszczówki, którzy pamiętają kard. Wyszyńskiego, jako “sąsiada”. Ale będą też inne środowiska z nim związane – mówi Agnieszka Kołodyńska, odpowiedzialna generalna Instytutu Prymasa Wyszyńskiego.

Księża, którzy zaprosili parafian do współuczestniczenia w beatyfikacji za pośrednictwem telemostu, zwracają uwagę, że to bardzo ważne, aby przeżywać taką uroczystość we wspólnocie. – Zupełnie inaczej przeżywa się taką uroczystość we wspólnocie niż samotnie przed telewizorem. To trochę tak jakbyśmy byli w Świątyni Opatrzności Bożej – mówi ks. Marcin Ośko z parafii Najświętszego Zbawiciela.

W Archikatedrze Warszawskiej telebim znajdzie się w każdej nawie, a po zakończeniu uroczystości beatyfikacyjnych, oprócz udzielenia komunii, przewidziano błogosławieństwo relikwiami bł. Stefana Wyszyńskiego.

Do kościołów może wejść każdy, dlatego duszpasterze mają nadzieję na liczny udział wiernych. – To wielkie religijne i duchowe wydarzenie, dlatego trzeba je przeżyć we wspólnocie. Mam nadzieję, że wierni odpowiedzą na moje zaproszenie do wspólnego przeżywania beatyfikacji – mówi ks. Krzysztof Ukleja, proboszcz parafii Najczystszego Serca Maryi na Grochowie.

Telebimy zapewni Biuro Programu “Niepodległa”.

Lista miejsc:
Bydgoszcz, Bazylika św. Wincentego a Paulo
Częstochowa, Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze
Kielce, kościół św. Józefa Robotnika
Kraków, Sanktuarium św. Jana Pawła II
Laski, przed kaplicą Matki Bożej Anielskiej
Olsztyn, kościół bł. Franciszki Siedliskiej
Poznań, kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
Prudnik, Sanktuarium św. Józefa
Staszów, kościół Ducha Świętego
Szczecin, Archikatedra św. Jakuba Apostoła
Świdnica, katedra św. Stanisława Biskupa i Męczennika i św. Wacława Męczennika
Warszawa:
-Archikatedra Warszawska św. Jana Chrzciciela
-kościół Najczystszego Serca Najświętszej Maryi Panny
-kościół Najświętszego Zbawiciela
-Choszczówka, ogrody Instytutu Prymasa Wyszyńskiego
-Włocławek, katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny


Także na kanale YouTube Archidiecezji Warszawskiej będzie można śledzić online transmisję beatyfikacji ze Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Poniżej udostępniamy link do transmisji: You Tube: https://www.youtube.com/watch?v=a1rJ7pbOzFA