Takiego Rycerza potrzeba ZAWSZE I OD ZARAZ

100 lat Rycerza Niepokalanej: Sypozjum|Msza św. [VIDEO]

Historia „Rycerza” to historia wiary. To historia jakiegoś zapału i szaleństwa. W 1927 r. – Niepokalanów, w 1930 – Japonia, w 1933 już się mówi o Korei. Początki zaś – niezwykle skromne (…) Dokumenty zakonne, przejrzane w Archiwum generalnym pokazują, że praca nad „Rycerzem” jednoczyła braci, że wokół „Rycerza” i dla „Rycerza” rosły powołania, że „Rycerz” fascynował, pociągał i zapalał cały zakon, który śledził rosnący nakład. Takiego „Rycerza” potrzeba zawsze i od zaraz – mówił o. dr Tomasz Szymaczak OFMConv. podczas obchodów 100. rocznicy powstania Rycerza Niepokalanej.

Rycerz w pierwszym okresie działalności, do II wojny światowej zaskoczył wszystkich swoją siłą (…) – mówił drugi prelegent o. prof. dr hab Marcin Tkaczyk OFMConv. I zauważył, że Pismo powstało, po to by spełnić 4 cele:

1) pogłębić i umocnić wiarę
2) wskazać prawdziwą ascezę
3) zapoznać z mistyką chrześcijańską
4) w myśl zasad milicji Niepokalanej starać się o nawrócenie niekatolików

W homilii uroczystej Mszy świętej, sprawowanej w bazylice w Niepokalanowie, abp Marek Jędraszewski przyznał, że „bardzo ważną rzeczą jest, by powracać do genialnych inspiracji o. Maksymiliana Marii Kolbego”. Kończąc swoją homilię powiedział: „Trzeba mieć otwarte oczy i męstwo umysłu, by umieć na wzór trzech Mędrców zbliżyć się do Dzieciątka Jezus, zesłanego z miłości przez Ojca i upaść przed Nim na twarz, z najwyższą czcią i pokłonem. W to dzieło objawiania się Boga światu, wpisuje się także aktualna działalność, związana z redakcją i wydawaniem miesięcznika „Rycerza Niepokalanej”. On także ma objawiać Chrystusa światu przez zdrową antropologię, czyli wizję człowieka, ukazanie pełnej prawdy o Kościele i wskazywanie, że nie jesteśmy sami pośród przytłaczającego zła. Oby ta misja objawiania światu prawdy o miłości Boga trwała jak najdłużej i jak najbardziej skutecznie”.

Apostolskiego błogosławieństwa – Ojcu Redaktorowi Naczelnemu, Zespołowi Redakcyjnemu, Pracownikom i Czytelnikom „Rycerza Niepokalanej” udzielił papież Franciszek. List, w imieniu Ojca Świętego, skierował na ręce OO. Franciszkanów –  Sekretarz Stanu Państwa Watykańskiego, kardynał Pietro Parolin. Przeczytał go dyrektor Wydawnictwa OO. Franciszkanów w Niepokalanowie – o. Krzysztof Oniszczuk. 

Życzenia i podziękowania popłynęły także z ust Prezesa Międzynarodowego MI –  Miguela Bordasa-Prószyńskiego oraz prowincjała o. Grzegorza Bartosika.

Wszystkich, którzy nie mogli być obecni 8 stycznia w Niepokalanowie, zapraszamy do obejrzenia/posłuchania tego, co działo się podczas uroczystości z okazji 100. rocznicy powstania Rycerza Niepokalanej.

Program uroczystości wyglądał następująco:

Sala św. Bonawentury
Powitanie i prelekcja

O. dr Tomasz Szymczak OFMConv:
Rycerz potrzebny od zaraz

O. prof. dr hab Marcin Tkaczyk OFMConv:
100 lat „Rycerza Niepokalanej”. Próba analizy

Bazylika
Msza św. pod przewodnictwem JE ks. abp. Marka Jędraszewskiego


POSŁUCHAJ/ZOBACZ TAKŻE: