ŚWIEĆ PRZYKŁADEM – Podaj Dalej!

#PodajDalej to hasło przewodnie i słowo-hasztag drugiej odsłony akcji informacyjno-edukacyjnej “Świeć Przykładem”. Organizuje ją wspólnie: polska Policja, Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski oraz Polska Rada Ekumeniczna. Akcja ma zachęcać do bezpiecznej jazdy i do przekazywania odblasków naszym bliskim.

20 września o godzinie 10.00 w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie odbył się briefing prasowy z udziałem mediów oraz przedstawicieli Policji, Konferencji Episkopatu Polski, Polskiej Rady Ekumenicznej inaugurujący drugą odsłonę akcji informacyjno-edukacyjnej skierowanej do pieszych pt. „ŚWIEĆ PRZYKŁADEM”.

Instytucje zaangażowane w akcję reprezentowali: insp. dr Mariusz Ciarka – Rzecznik Prasowy Komendanta Głównego Policji, ks. dr Paweł Rytel-Adranik – Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski oraz ks. dr Grzegorz Giemza – Dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej.

Celem akcji jest przede wszystkim przypomnienie i uświadomienie pieszym poruszającym się po drodze po zmierzchu nie tylko o obowiązku, ale również o konieczności używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Ponadto w tegorocznej edycji działań Policja wraz z partnerami zachęcają do dzielenia się odblaskami, również w znaczeniu dosłownym. Jeśli już wiemy jaką rolę pełnią elementy odblaskowe, mamy świadomość, że wpływają w znaczący sposób na bezpieczeństwo pieszych, przekażmy dalej swoją wiedzę i podarujmy bliskiej osobie element odblaskowy.

Przesłanie drugiej edycji akcji brzmi „Podaj Dalej!” – czyli przekaż element odblaskowy swoim bliskim, przyjaciołom, rodzinie, aby byli widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego. Wytłumacz dlaczego noszenie elementów odblaskowych jest takie istotne, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy na drogach nawet w dzień panuje niedostateczna widoczność. Jeśli osoba jest słabo widoczna na drodze, łatwiej może zostać potrącona przez samochód. Nawet niewielki element odblaskowy na ubraniu, plecaku, torbie może uratować życie i zdrowie.

Podczas spotkania ks. Grzegorz Giemza podkreślił, że poprzez noszenie odblasków i ich przekazywanie dbamy o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich. W akcji uczestniczyła również Karolina Pilarczyk „Królowa Polskiego Driftu”, która również promowała noszenie odblasków i zachęcała swoich młodych fanów, aby poprzez przekazywanie odblasków zadbali o bezpieczeństwo starszego pokolenia. Podkreśliła ważność uświadamiania ludzi, że im mniej są widoczni na drodze, tym mnie czasu pozostawiają kierowcom na jakąkolwiek reakcję.

Przypominany, że zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Poza obszarem zabudowanym z reguły drogi nie posiadają wydzielonych chodników i w większości nie są oświetlone lub też są słabo doświetlone, a piesi są słabo widoczni dla kierujących pojazdami.

Okazją do zachęcanie jak największej liczby pieszych do korzystania z elementów odblaskowych będzie tez organizowany już po raz kolejny Ogólnopolski Policyjny Dzień Odblasków przypadający 1 października br.

Świećmy przykładem, podajmy odblask dalej, bądźmy świadomi i bezpieczni na drodze!

Pamiętaj!

  • Poruszając się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym używaj elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że poruszasz się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.
  • Odblaski noś tak, aby były widoczne w światłach jadących pojazdów! Odbiją wtedy światło padające z reflektorów samochodu dając sygnał kierującemu pojazdem, że po drodze porusza się człowiek.
  • Przy zakupie odblasku zwróć uwagę czy został na nim umieszczony znak CE. Brak tej informacji oznacza, że jest to gadżet w jaskrawym kolorze, który nie spełnia wymogów technicznych.
  • Światło odbite elementu odblaskowego powinno być widoczne z odległości co najmniej 150 metrów.
  • Światła pojazdu, który zbliża się do pieszego najpierw oświetlają dół jego sylwetki, zatem odblaski dobrze jest zakładać jak najniżej.
  • Umieszczaj odblaski na wysokości kolan, dłoni, w okolicach środka klatki piersiowej i pleców.
  • Niezależnie od tego gdzie się poruszasz i o jakiej porze (w mieście czy poza nim, w dzień czy o zmroku), w warunkach niedostatecznej widoczności dla własnego bezpieczeństwa, noś elementy odblaskowe.
  • Koniecznie zadbaj, aby dzieci i osoby starsze stosowały elementy odblaskowe we właściwy sposób.
  • Przekaż element odblaskowy swoim bliskim, przyjaciołom, rodzinie, aby byli widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego.

#PodajDalej

Fot. Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski