Światowy Dzień Krótkofalowca, 18 kwietnia

18 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Krótkofalowca.

Jednym z pierwszych krótkofalowców w Polsce był św. Maksymilian Kolbe! Jego numer to SP3RN – Stacja Polska 3 Radio Niepokalanów. Dziś ojciec Maksymilian jest patronem krótkofalowców.

By przygotować wymarzone Radio Niepokalanów do przyszłej służby, o. Maksymilian wysłał brata Mansweta Marczewskiego na kurs radia amatorskiego, prowadzony przez Warszawski Klub Krótkofalowców. Jednocześnie w Niepokalanowie zarządził zbudowanie budynku radia, anteny i samej radiostacji. Nie mogąc doczekać się na oficjalne zezwolenie, wyprosił ustną zgodę na nadawanie audycji próbnych. W ten sposób 8 grudnia 1938 r. posiadacze odbiorników usłyszeli nową stację radiową, której identyfikator spiker przeliterował w ten sposób: SP3RN – Stacja Polska 3 Radio Niepokalanów, czyli podobnie, jak to czynią licencjonowani krótkofalowcy, ponieważ przyjęty znak SP3RN był wówczas (i jest obecnie) typowym znakiem przyznawanym radioamatorom, a nie stacjom radiofonicznym.

W Beskidzie Żywieckim na szlaku Rysianka – Hala Miziowa, na górze Trzy Kopce (1216 m. n.p.m. ) można podziwiać od kilku już lat, piękną kapliczkę św. Maksymiliana, zawieszoną przez krótkofalowców. Wykonana została z drewna w stylu budowy górali beskidzkich, a obraz skopiowany został z okładki Nowenny do Św. Maksymiliana. Na kapliczce jest napis: SP3RN, czyli SP 3 Radio Niepokalanów – oficjalna nazwa Radia Niepokalanów nadana rozgłośni w 1938 roku przez św. Maksymiliana. 

Kapliczka zawisła w Beskidach w 2013 roku. Pomysłodawcy jej zawieszenia, krótkofalowcy – Pani Marta i Pan Andrzej poświęcili ją w Bazylice Franciszkanów w Krakowie. Miejsce poświęcenia nie było przypadkowe – w Bazylice i klasztorze tym pracował przecież św. Maksymilian Kolbe.

„Ufamy, że oddanie Niepokalanej, jakie manifestował swym życiem Św. Maksymilian, będzie się udzielało również przechodzącym turystom, krótkofalowcom, czy pracownikom leśnym, a na pewno dopomoże tym wszystkim, którzy uciekać się będą do Jego pomocy w trakcie wędrówki w górach” – pisali do redakcji Radia Niepokalanów, tuż po zawieszeniu kapliczki jej pomysłodawcy.

Rok później przesłali do Redakcji Radia Niepokalanów list, w którym pisali m.in. „Kapliczka św. Maksymiliana jest odwiedzana. Nie tylko przy szlaku, ale staje się docelowym punktem. Z ogromną radością odnotowaliśmy fakt, że wszelkie zmiany pogodowe nie przyniosły najmniejszej szkody (…) Z rozmów krótkofalarskich wynika, że pokolenie młodych adeptów tego hobby zagląda na Trzy Kopce, a celem jest min. kapliczka św Maksymiliana. Pojawiają się potem relacje przekazywane poprzez radio…cieszymy się tym ogromnie.”

Oczywiście byliśmy i sprawdziliśmy na własne oczy! Kapliczka św. Maksymiliana prezentuje się pięknie w leśnym zaciszu! Na zdjęciu – przy górskiej kapliczce św. Maksymiliana Malwina Szymańska z redakcji Radia Niepokalanów.