Światowy Dzień Donacji i Transplantacji (26 października) – WIEDZIEĆ WIĘCEJ

mazowsze_logo1Pod koniec 2015 r. na liście oczekujących na przeszczepy m.in. nerek, trzustki czy wątroby było ponad 1,7 tys. osób. Niestety liczba ta ciągle rośnie. Więcej na temat idei donacji i transplantologii będzie się można dowiedzieć jutro (26 października) w urzędzie marszałkowskim. Z okazji obchodzonego od 11 lat Światowego Dnia Donacji i Transplantacji dziś (25 października) w urzędzie marszałkowskim województwa mazowieckiego odbyło się spotkanie informacyjne dotyczące donacji i transplantologii. Wzięli w nim udział eksperci, ale także osoby po przeszczepach narządu.

W trakcie spotkania zostały przedstawione m.in. dane dotyczące aktualnej liczby pobrań i przeszczepów w Polsce i na Mazowszu. Eksperci w swoich wystąpieniach obalali mity dotyczące śmierci mózgu czy te wokół przeszczepów nerek. Poruszona została także kwestia przeszczepów rodzinnych.

Podczas tego spotkania podpisane zostało również porozumienie między Województwem Mazowieckim, Szpitalem Klinicznym Dzieciątka Jezus w Warszawie, Stowarzyszeniem Polskiej Unii Medycyny Transplantacyjnej oraz Fundacją Centrum Rozwoju Medycyny. Przedmiotem współpracy będzie promowanie wśród mieszkańców Mazowsza idei dawstwa narządów od żywych i zmarłych dawców. Sygnatariusze zobowiązują się do m.in. podejmowanie działań na rzecz edukacji zdrowotnej w zakresie dawstwa i transplantacji, współorganizowania szkoleń, konferencji i seminariów dotyczących donacji.

Wydarzenie objęte jest honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz patronatem Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji POLTRANSPLANT.

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego