Łódzkie: Są młodzi, zdolni i pracowici

Wygrywają konkursy, olimpiady, biorą udział w międzynarodowych projektach.  66 uczniów i studentów z Łódzkiego otrzymało stypendia naukowe i artystyczne Marszałka Województwa Łódzkiego. Młodzi ludzie wyróżnienia odebrali z rąk Zbigniewa Ziemby wicemarszałka województwa łódzkiego na gali, która w poniedziałek (27 czerwca) odbyła się w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych Nowoczesnych Technologii Województwa Łódzkiego. W wydarzeniu wziął udział Waldemar Flajszer, łódzki kurator oświaty.
– Nie mam wątpliwości, że każdy z państwa jest najlepszy w swoim środowisku szkolnym, akademickim, naukowym i artystycznym. Nie mam również wątpliwości, że w następnych latach będziecie stanowić elitę intelektualną swoich uczelni, instytutów badawczych i środowisk naukowych. Już dziś udowodniliście, że zasługujecie na wyróżnienie  – mówił Zbigniew Ziemba.
 Do stypendystów, w tegorocznej edycji trafi ponad 220 tysięcy złotych.
– Środki finansowe, które otrzymacie będą dla was wsparciem, które wykorzystane w odpowiedni sposób przełoży się na pielęgnacje waszego talentu, na aktywność w środowiskach naukowych i artystycznych – mówił marszałek Ziemba.
Stypendia naukowe trafiły do 48 uczniów i studentów. Łączna wartość nagród dla nich to 150 tys. zł. Nagrody przyznane zostały 25 uczniom szkół ponadpodstawowych, którzy uczą się na terenie województwa łódzkiego. Wyróżnieni, to  pasjonaci w swoich dziedzinach, olimpijczycy i zwycięzcy konkursów przedmiotowych.
– Warto się uczyć, ponieważ zdobyta wiedza rozwija, otwiera nowe drogi i daje nowe możliwości – mówi Mateusz Pałucki, uczeń I LO im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim, który otrzymał stypendium naukowe.
Wśród stypendystów jest 12 studentów Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, 8 z Politechniki Łódzkiej, 2 z Uniwersytetu Łódzkiego oraz 1 student Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Filia w Piotrkowie Trybunalskim.
Stypendia artystyczne Marszałka Województwa Łódzkiego przyznano 18 młodym osobom. W tym gronie znalazło się 16 uczniów i dwóch młodych twórców. Trafiły do nich nagrody na  łączną kwotę 72 tys. 500 zł.
– Gram na skrzypcach a otrzymane stypendium, to dla mnie wielka pomoc w dążeniu do sukcesu. Taka nagroda motywuje mnie do dalszej pracy – mówi Marysia Walkiewicz ze Szkoły Muzycznej im. Henryka Wienawskiego w Łodzi.
Galę wręczenia stypendiów zakończył koncert w wykonaniu wokalistki Nuli Stankiewicz.
zdjęcia: Sebastian Sołtyszewski
Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego