Rozpoczęły się zapisy na 46. Warszawską Akademicką Pielgrzymkę Metropolitalną
Rozpoczęły się zapisy na 46. Warszawską Akademicką Pielgrzymkę Metropolitalną, która w tym roku odbędzie się pod hasłem „Moc w słabości”, a jej głównym patronem będzie św. Franciszek z Asyżu. Zachęcamy do wspólnego pielgrzymowania, zwłaszcza we franciszkańskiej GRUPIE BRĄZOWEJ.
Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna na Jasną Górę pielgrzymuje od 1981 roku z inicjatywy ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Skupia młodzież i studentów warszawskich uczelni. Szlak wiedzie przez najpiękniejsze sanktuaria maryjne: Niepokalanów, Miedniewice, Boguszyce, Krzemienicę, Inowłódz, Smardzewice, Sulejów, Przerąb, Gidle, Mstów. Przewodnikiem pielgrzymki jest każdorazowo rektor Kościoła Akademickiego św. Anny w Warszawie.
Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna jest pieszą pielgrzymką na Jasną Górę organizowaną przez Kościół Akademicki Św. Anny w Warszawie. Pielgrzymka wyrusza na szlak dnia 5 sierpnia każdego roku aby po 10. dniach pielgrzymowania dotrzeć przed obraz Matki Bożej w klasztorze Jasnogórskim w Częstochowie.
Grono pątników WAPM jest bardzo zróżnicowane, gdzie każdy znajdzie dla siebie miejsce. Główny trzon stanowią studenci warszawskich uczelni ale nie braknie uczniów szkół ponadpodstawowych, rodzin z dziećmi jak i pielgrzymów, którzy chodzą na Jasną Górę od wielu lat z WAPM.
W pielgrzymce pielgrzymuje zazwyczaj ok. 2000 pątników, po za wyjątkami, którym jest rok 1991 r. gdzie w pielgrzymce uczestniczyło ok. 12 tys. osób. Był to specjalny rok ponieważ wtedy odbywały się po raz szósty Światowe Dni Młodzieży w Częstochowie. Wiele osób pielgrzymowało na spotkanie z Janem Pawłem II. Był to szczególny czas.
Pątnicy pielgrzymują w kilkunastu grupach liczących od 50 do 400 osób. Każda z grup charakteryzuje się własnym kolorem, który jest znakiem rozpoznawczym danej grupy. Każda z grup niesie tzw. „znaczek grupowy” w kolorze grupy. Znaczek przedstawia na kolorowym tle literę „M” symbolizującą Maryję, Matkę Bożą. Każdej grupie przewodniczy ksiądz przewodnik, który jest odpowiedzialny za grupę w czasie pielgrzymki. Zawsze na czele pielgrzymki niesiony jest krzyż pielgrzymkowy.
WAPM w czasie pielgrzymki pokonuje ok. 290 km. Każdego wieczora pielgrzymka zatrzymuje się na nocleg jednocześnie w dwóch, trzech wioskach. Pątnicy korzystają z gościnności gospodarzy którzy udostępniają im swoje domostwa czy łąki zaadoptowane na pola namiotowe. Gospodarze to szczególni ludzie, pełni wiary i miłości, otwarci na pielgrzymów. Każdego roku wyczekują z niecierpliwością pątników aby przyjąć ich do swojego domu. Kiedy pielgrzymka rusza w dalszą drogę i opuszcza miejsce noclegowe gospodarze już wyczekują przyszłego lata i tego krótkiego czasu kiedy będą mogli poniekąd być uczestnikami pielgrzymki. Często zdarza się tak iż tradycja przyjmowania pielgrzymów do swojego domu przechodzi na kolejne pokolenia, często słyszalne jest powiedzenie: moi dziadkowie przyjmowali pielgrzymów, moi rodzice przyjmowali pielgrzymów i ja też przyjmuję pielgrzymów.

