Rok św. Józefa: Archidiecezja Warszawska – trzy kościoły świątyniami jubileuszowymi – można w nich uzyskać odpust zupełny

W ogłoszonym przez papieża Roku św. Józefa szczególną rolę odegrają w Archidiecezji Warszawskiej trzy świątynie, którym patronuje św. Józef. Dwie znajdują się w Warszawie: na Kole i w Ursusie, trzeci w Józefosławiu koło Piaseczna. Kard. Kazimierz Nycz ustanowił je jubileuszowymi kościołami stacyjnymi Roku św. Józefa.

Rok św. Józefa rozpoczął się 8 grudnia 2020 r. i potrwa do 8 grudnia 2021. W tym czasie – jak czytamy w dekrecie Penitencjarii Apostolskiej – “wszyscy wierni będą mogli na jego wzór wzmacniać codziennie własne życie wiary, w pełni realizując wolę Bożą”. Ten wyjątkowy rok upamiętnia 150. rocznicę ogłoszenia św. Józefa patronem Kościoła powszechnego. Kard. Kazimierz Nycz ma nadzieję, że będzie to dobra okazja do ożywienia w parafiach kultu św. Józefa, by w modlitwie powierzać mu Kościół, Archidiecezję Warszawską, parafie, rodziny, chorych i ludzi w podeszłym wieku.

Metropolita warszawski wydał dekret, dotyczący Roku św. Józefa. Kard. Nycz chce ożywienia kultu i nabożeństwa do św. Józefa. W tym celu ustanowił na ten rok trzy kościoły stacyjne, te, którym patronuje oblubieniec Najświętszej Maryi Panny. Zachęcił do modlitwy za wstawiennictwem św. Józefa, odwiedzenia ustanowionych kościołów stacyjnych, gdzie będzie można uzyskać odpust zupełny.

Jubileuszowe kościoły stacyjne:

1. Jedną z najbardziej znanych warszawskich świątyń, którym patronuje św. Józef jest kościół przy ul. Deotymy na Kole, w dekanacie wolskim. W prezbiterium kościoła znajduje się fresk przedstawiający św. Józefa z Dzieciątkiem, autorstwa prof. Józefa Sławińskiego.

Świątynia od marca 1987 roku jest otwarta przez całą dobę a w kaplicy Najświętszego Sakramentu trwa nieustająca adoracja. Tam też ma swoje stałe miejsce obraz św. Józefa pędzla Michaela Willmanna, który obecnie został wypożyczony na wystawę dzieł tego XVIII-wiecznego malarza zwanego “dolnośląskim Rembrandtem”.

2. Św. Józefowi, Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny poświęcony jest również kościół w Ursusie, przy ul. gen. Sosnkowskiego. Parafianie modlą się w każdy poniedziałek o godz. 18.00 Nowenną do św. Józefa. Cenią sobie jego wstawiennictwo zarówno w codziennych modlitwach jak również w staraniach o dobrego męża czy dobrą żonę.

3. Kościół ku czci św. Józefa, Opiekuna Pracy znajduje się też w Józefosławiu w dekanacie piaseczyńskim. Parafia już teraz zaprasza w każdą środę przed wieczorną Mszą św. o godz. 18 na Nowennę do św. Józefa połączoną z udzieleniem odpustu. Również w każdy 19 dzień miesiąca oraz święta patronalne św. Józefa będzie można uzyskać w tej świątyni odpust zupełny.

Warunki odpustu zupełnego

W Roku św. Józefa odpust zupełny można uzyskać pod zwykłymi warunkami (spowiedź, Komunia święta, modlitwa w intencjach papieża) oraz za spełnienie jednego z aktów pobożności:

– półgodzinne rozważanie Modlitwy Pańskiej (“Ojcze Nasz”)
– spełnienie uczynku miłosierdzia względem duszy lub ciała,
– odmówienie części różańca w rodzinie lub przez narzeczonych
– codzienne powierzenie pracy opiece św. Józefa i modlitwę za wstawiennictwem św. Józefa za poszukujących pracy i bezrobotnych,
– odmówienie Litanii do św. Józefa lub Akatystu lub innej modlitwy w intencji prześladowanych chrześcijan
– modlitwę do św. Józefa w dniach: 19 marca – uroczystość św. Józefa, 1 maja – wspomnienie św. Józefa Rzemieślnik, 19 dnia każdego miesiąca i jeden dzień w tygodniu poświęcony św. Józefowi
– modlitwę za wstawiennictwem św. Józefa przez osoby starsze i chore, które nie mogą wyjść z domu, a także wszystkich, którzy z usprawiedliwionych racji nie mogą wyjść z domu
– odmówienie dowolnej, poprawnie zatwierdzonej modlitwy lub uczynienie aktu pobożności na cześć św. Józefa.

Za: https://archwwa.pl/


Przeczytaj także:
Rok św. Józefa: Co wiemy o św. Józefie?
Rok św. Józefa: Telegram do św. Józefa
Rok św. Józefa: Niezwykły cud, jaki dokonał św. Józef w sanktuarium pompejańskim
Rok św. Józefa: Cudowny obraz św. Rodziny, w którym szczególną cześć odbiera św. Józef
Niepokalanów pod opieką św. Józefa
Niepokalanów: Nabożeństwa do św. Józefa
Rok świętego Józefa i dar specjalnych Odpustów
Pełny tekst Listu Apostolskiego Patris Corde
„Trzeci. Jak. św Józef ratuje kościół”
Śladami św. Józefa: Jaki jest Boży plan na idealnego faceta?
Niepokalana zdradza dlaczego warto modlić się do św. Józefa
Telegram do św. Józefa – modlitwa w sprawach trudnych i nagłych

POSŁUCHAJ TAKŻE:
Audycja o. Tomasza Szymczaka „Świetny święty”, w której mowa o św. Józefie:

Audycja Między słowami – Cuda św. Józefa – rozmowa z autorkami książki „Cuda św. Józefa. Świadectwa i modlitwy”  (+ świadectwa skutecznego orędownictwa św. Józefa) – prowadzi Malwina Szymańska.