Relikwie bł. Kard. Wyszyńskiego w Niepokalanowie
Od czwartku, 8 grudnia w Bazylice w Niepokalanowie znajdują się relikwie bł. Kard. Stefana Wyszyńskiego. Są one na stałe wystawione do publicznej czci przy płaskorzeźbie Prymasa Tysiąclecia w ołtarzu św. Maksymiliana.
***
Podczas Uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny JE ks. Kard. Kazimierz Nycz dokonał uroczystego wprowadzenia do Bazyliki relikwii bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Zostały one wniesione przez uczniów Zespołu Szkół im. Prymasa Tysiąclecia w Teresinie.
Wyniesiony w ubiegłym roku na ołtarze bł. Kard. Wyszyński był przyjacielem Niepokalanowa, a nawet „naszym bratem”, jak sam siebie określił we wpisie do księgi pamiątkowej. Wielokrotnie odwiedzając tutejszą wspólnotę był świadkiem rozwoju klasztoru, budowy Bazyliki. Czasem tylko były to wizyty kurtuazyjne, częściej zaś urzędowe, połączone z funkcją ordynariusza miejsca, ale i wtedy znajdował chwilę, aby zwiedzić poszczególne działy pracy, przemówić do zebranych zakonników, spożyć z nimi posiłek, obejrzeć amatorskie przedstawienie Męki Pańskiej czy Panoramę Tysiąclecia. Przed 72 laty erygował parafię. W tym miejscu jest wiele pamiątek ściśle związanych z tą wielką Postacią naszego narodu. Bł. Kard. Wyszyński m.in. konsekrował ołtarz św. Józefa oraz ołtarz św. Maksymiliana Kolbego, poświęcił ołtarz polowy, marmurową chrzcielnicę, mozaikę obrazującą chrzest Polski oraz mozaikę ukazującą o. Maksymiliana w obozie koncentracyjnym, poświęcił obraz MB Częstochowskiej w dolnym kościele, figurki Misterium Męki Pańskiej czy maszyny drukarsko-introligatorskie. Przede wszystkim jednak bł. Kardynał Wyszyński z pełnym zaangażowaniem nadzorował od samego początku beatyfikację i kanonizację o. Maksymiliana. Owo zaangażowanie wypływało z wiary w świętość założyciela Niepokalanowa. Sam kiedyś wyznał: „Każdego dnia, kiedy opuszczam swoje mieszkanie, idę do kaplicy obok fotografii o. Kolbego, patrzę na nią i całuję mu stopy. Proszę go o siłę i moc, by sprawy Kościoła świętego w Polsce były prowadzone po Bożemu.”
Od tegorocznej Uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP niepokalanowska wspólnota parafialna i klasztorna cieszy się niejako powrotem swojego wielkiego Pasterza i Ojca w postaci relikwii. Są one wystawione do publicznej czci w ołtarzu św. Maksymiliana poniżej płaskorzeźby przedstawiającej Prymasa Tysiąclecia. W tym roku mija dokładnie 50 lat, jak Kard. Wyszyński konsekrował ów ołtarz.
Polecamy: Ślady błogosławionego kardynała Wyszyńskiego w Niepokalanowie