Rekolekcje z pisaniem ikony i Postem Daniela

rekolekcjezpostemZapraszamy na Rekolekcje z pisaniem ikony i Postem Daniela.  Rekolekcje rozpoczną się 7 maja w Klasztorze Ojców Franciszkanów przy ul. Kreciej 37 w Łodzi. 

Cena udziału, terminy, warunki uczestnictwa

Program rekolekcji. Przykładowy program dnia:

07.30 modlitwa poranna w kaplicy (o. Grzegorz)
08.00 gimnastyka poranna na świeżym powietrzu
09.00 śniadanie w refektarzu
10.00 zajęcia ikonograficzne w pracowni (Roman Zięba)
11.30 wykład
13.00 obiad w refektarzu
13.45 zajęcia popołudniowe – podział na grupy
· I grupa – nordic walking/gimnastyka w basenie z rehabilitantem
· II grupa – zajęcia ikonograficzne w pracowni z panem Romanem Zięba
15.00 koronka do Bożego Miłosierdzia
17.30 adoracja Najświętszego Sakramentu (nabożeństwo majowe)
18.00 msza święta z modlitwą o uzdrowienie duchowe i fizyczne (w kaplicy)
18.30 kolacja w refektarzu
20.00 (zajęcia według programu dnia)

ikona_fatimskaIkona Matki Bożej Fatimskiej

Podczas rekolekcji będziemy pisać ikonę Matki Bożej Fatimskiej. Przedstawienie jest wykonane w stylu wschodnim w technice tempery jajowej. Nie jest to ikona kanoniczna starego stylu, choć zawiera symbolikę i elementy kanonu ikonograficznego.

Ikona oddaje ducha tajemnicy objawienia fatimskiego z 1917 roku. Przedstawia Matkę Bożą w białej szacie, składającej dłonie wokół serca, które otoczone jest wieńcem z ciernia. Pochylona z czułością Maryja kieruje czułe spojrzenie z prośbą – wezwaniem do nawrócenia przez pokutę i modlitwę różańcową. Podpis wykonany jest w języku polskim, w stylizowanej czcionce.
Ikonę – wzorzec wykonał Serhij Chygryk, ikonograf grekokatolicki z Drohobycza na Ukrainie.

Ikona Matki Boskiej Fatimskiej nie jest trudna technicznie. Pod okiem doświadczonego ikonografa wykona ją osoba bez doświadczenia plastycznego. Zastosujemy stare techniki ikonograficzne i naturalne pigmenty, które będziemy ucierać z żółtkiem kurzego jaja. W pracy nad ikoną potrzebna będzie natomiast cierpliwość, dokładność i posłuszeństwo. Złocenie nimbu wykonamy metodą na chudy mikstion. Będziemy pracować na odpowiednio zagruntowanych deskach z drzewa liściastego.

Poświęcenie ikon wykonanych podczas rekolekcji odbędzie się w szczególnym dniu, bo 13 maja czyli dokładnie w setną rocznicę objawień fatimskich. W sobotę 13 maja rano uczestnicy rekolekcji odbędą z ikonami 7-kilometrową pieszą pielgrzymkę z klasztoru na ul. Kreciej do Klasztoru w Łagiewnikach, gdzie odbędzie się uroczysty obrzęd poświęcenia ikon.

Więcej na stronie: ikonazpostemdaniela.blogspot.com