Radom Stolicą Kultury Mazowsza w 2019 r.

Tegoroczna Stolica Kultury Mazowsza – Radom – przedstawiła bogatą i zróżnicowaną ofertę. Wydarzenia zaproponowane przez miasto są przedsięwzięciami cyklicznymi, które zdążyły już zyskać popularność.

Co roku nowa stolica

Inspiracją Stolicy Kultury Mazowsza była Europejska Stolica Kultury. Samorząd Województwa Mazowieckiego co roku rozpatruje wnioski mazowieckich starostw z rocznymi programami imprez kulturalnych organizowanych w mieście powiatowym oraz w sąsiadujących gminach. Następnie komisja powołana przez Przewodniczącego Sejmiku Województwa Mazowieckiego oraz marszałka przeznacza środki finansowe, które wybrany powiat rozdysponowuje na własny program kulturalny. Przyjęło się również organizowanie przez kolejnych gospodarzy uroczystości otwarcia i zakończenia projektu. Tradycją jest przekazywanie kolejnym laureatom przez swoich poprzedników symbolicznego klucza „Stolicy Kultury Mazowsza”.

Co w Radomiu?

W ramach konkursu Radom zaprosi na wydarzenia o charakterze lokalnym i ogólnopolskim m.in. „Zawieruchy radomskie” (udziałem kapel i artystów muzyków z regionu radomskiego), „Radom art. Night” (wydarzenie w przestrzeni miejskiej), piknik historyczny „Radom Jagiellonów”, czy „Anima Urbis” (nocny spacer po mieście).

Tegoroczny laureat konkursu „Stolica Kultury Mazowsza” otrzyma na realizację projektu wsparcie od samorządu mazowieckiego w wysokości 100 tys. zł.

Samorząd Województwa Mazowieckiego