Radio pełne… „ciszy” –  28 lat temu Radio Niepokalanów wznowiło działalność po 57 latach przerwy!

Radio pełne „ciszy”? To paradoks! Pan Bóg lubi paradoksy.

1 marca – kolejna nasza rocznica. Rocznica ponownych urodzin. Po tym, jak radio przestało nadawać, zanim na dobre rozwinęło się, ponowna emisja rozpoczęła się w 1995 roku. Wierzymy, że istnienie Radia Niepokalanów to – jak każde dzieło, prowadzone w Niepokalanowie, wola Niepokalanej. Jej właśnie podporządkowujemy swoje działania.

Czy św. Maksymilian byłby z nas zadowolony? Trudno powiedzieć, ale pewne jest, że podążamy w kierunku wyznaczonym przez naszego założyciela – do Chrystusa przez Niepokalaną.

To wyróżnia nas na mapie innych stacji radiowych. Znajdziesz tu wiele spokoju i „ciszy” (sic!)! Bo Matka Boża to spokój, cisza, dobro i piękno. Te wartości płyną przez błękitne fale. I choć to wartości jednocześnie niszczone i niedoceniane „przez świat”, widzimy, że wielu ludzi ich potrzebuje i poszukuje. Dlatego też  wybiera „radiowego towarzysza” w postaci Radia Niepokalanów. Radia, które pomaga wyciszyć się, uciec od zgiełku świata i rozeznać, co liczy się w życiu najbardziej.

Dziękujemy, że jesteście z nami!

***

W 1995 roku, po 57 latach przerwy w nadawaniu, spowodowanej drugą wojną światową oraz reżimem komunistycznym, założone 8 grudnia 1938 r. przez o. Maksymiliana Kolbego Radio Niepokalanów wznowiło działalność.

1 września 1994 roku Prowincja Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych – z inicjatywy ówczesnego gwardiana klasztoru w Niepokalanowie – ojca Kazimierza Więska, otrzymała koncesję na emisję lokalnego programu radiowego o charakterze społeczno-religijnym. Pierwsza audycja, po reaktywacji, nadana została w Środę Popielcową, 1 marca 1995 roku.

W 1938 roku – tuż po wyemitowaniu dwóch próbnych audycji, po których Radio Niepokalanów przestało nadawać, św. Maksymilian pisał do ówczesnego generała zakonu:
„Nasza Stacja Radiowa, która w dniu święta Niepokalanej roznosiła Jej chwałę na falach eteru po całym świecie, teraz ze względu na atak czynników akatolickich milczy, lecz Niepokalana bez wątpienia w końcu odniesie zwycięstwo” – czyżby proroctwo? Historia Radia Niepokalanów pokazuje, że tak.

Dzisiaj, jako jedyne radio na świecie, założone przez świętego, rozwija się. Mimo wielu przeszkód, wciąż jest wiele pomysłów i osób, które pragną je realizować – tak by dzieło św. Maksymiliana służyło do zbawienia dusz przez Niepokalaną…