Projekt BOBOLA: Zacznijcie mnie czcić (12): BOBOLÓWKA
Zapraszamy do udziału w naszym internetowym projekcie. Projekt BOBOLA: Zacznijcie mnie czcić. Projekt zakłada, że każdego 16 dnia miesiąca, przywołujemy św. Andrzeja Bobolę, zachęcając do modlitwy za jego wstawiennictwem w intencjach naszego Narodu, a więc każdego z nas.
W Strachocinie, w miejscowości, w której się urodził, przemówił do ks. Józefa Niżnika, proboszcza i kustosza Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie. W 1987 roku powiedział mu: ZACZNIJCIE MNIE CZCIĆ.
Św. Andrzej Bobola wyraźnie mówi, że pragnie pomagać Polakom. W trakcie jednej z mistycznych wizji współczesna polska mistyczka Fulla Horak ujrzała św. Andrzeja Bobolę, który jej powiedział: „Będę wam pomagał (…) Ludzie nie dość gorąco i nie tak jak trzeba zwracają się do mnie. Mogę być bardzo pomocny w zażegnywaniu wielkich katastrof. Mogę nieść ulgę w cierpieniu. Możesz mnie zawsze prosić, a wysłucham Cię”. Te słowa wypowiada Andrzej Bobola krótko po kanonizacji. „Czy nie powinny poruszyć naszych serc”? Pyta retorycznie ks. Józef Niżnik w książce „Św. Andrzej Bobola. Bohater Chrystusowy.”
Odcinek pierwszy naszego cyklu dostępny tutaj: Projekt BOBOLA: Zacznijcie mnie czcić (1)
Odcinek drugi naszego cyklu dostępny tutaj: Projekt BOBOLA: Zacznijce mnie czcić (2)
Odcinek trzeci naszego cyklu dostępny tutaj: Projekt BOBOLA: Zacznijcie mnie czcić (3)
Odcinek czwarty naszego cyklu dostępny tutaj: Projekt BOBOLA: Zacznijcie mnie czcić (4)
Odcinek piąty naszego cyklu dostępny tutaj: Projekt BOBOLA: Zacznijcie mnie czcić (5)
Odcinek szósty naszego cyklu dostępny tutaj: Projekt BOBOLA: Zacznijcie mnie czcić (6)
Odcinek siódmy naszego cyklu dostępny tutaj:Projekt BOBOLA: Zacznijcie mnie czcić (7)
Odcinek ósmy naszego cyklu dostępny tutaj: Projekt BOBOLA: Zacznijcie mnie czcić (8)
Odcinek dziewiąty naszego cyklu dostępny tutaj: Projekt BOBOLA: Zacznijcie mnie czcić (9)
Odcinek dzisiąty naszego cyklu dostępny tutaj: Projekt BOBOLA: Zacznijcie mnie czcić (10) (MP3)
Odcinek jedenasty naszego cyklu dostępny tutaj: Projekt BOBOLA: Zacznijcie mnie czcić (11)
***
Dziś w ramach naszego cyklu, oprócz comiesięcznej modlitwy (własnymi słowami, różańcem w tej intencji, czy gotowej modlitwy do świętego, dostępnej na podanej niżej stronie internetowej itp.), zapraszamy do odwiedzenia BOBOLÓWKI, która znajduje się w Strachocinie, dokładnie około 500 metrów od Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie.
/Tekst, fot. za: Za: http://www.strachocina.przemyska.pl/
Bobolówka znajduje się około 500 metrów od kościoła. Można do niej dojść, wzdłuż ogrodzenia Sióstr, albo udając się drogą główną w stronę cmentarza, i przy nim kierując się inną drogą w stronę Parku Zabytkowego. Na podstawie badań archeologicznych, które przeprowadzano z drugiej strony wzgórza w 1990 r. można przypuszczać, że istniała tu w II w. po Chr. jakaś osada, a od XIII – „pierwsza Strachocina” – Święcice. Rozległe wzgórze dworskie w czasach historycznych zamieszkiwały rody szlachty średniozamożnej. Byli to między innymi Bobolowie, którzy przez około 200 lat przebywali w Strachocinie. Później zamieszkali tu Giebułtowscy, Morze i Dydyńscy. Ostatnia dziedziczka zmarła w 1948 roku.
Na Bobolówkę, miejsce zamieszkania szlacheckiej rodziny Bobolów w Strachocinie w latach 1520-1686, można wejść kilkoma bramami. Zostały one wmontowane w ogrodzeniu, które odgradza ten teren od innych gruntów, a także określa granice Bobolówki, o której czytamy w tablicy informacyjnej: „Zachowaj się w tym miejscu godnie, gdyż miejsce, na której stoisz jest miejscem świętym”.
Powyżej domku znajduje się kaplica ku czci św. Andrzeja Boboli, poświęcona w roku 2007. Wzniesiona została dla uczczenia 350 rocznicy jego męczeńskiej śmierci. Kaplica znajduje się w miejscu „resztówki”. Przed kaplicą umieszczone są ławki, aby pielgrzymi mogli usiąść i w zadumie patrząc na ołtarz przedstawiający św. Andrzeja, snuć w ciszy serca modlitwę do Boga za jego wstawiennictwem. W kaplicy w okresie letnim odprawiane są Msze św. w każdą niedzielę popołudniu, oraz nabożeństwa ku czci św. Andrzeja w 16 dni miesiąca, od maja do września.
Poniżej kaplicy znajdują się Dróżki tajemnic bolesnych Pana Jezusa i św. Andrzeja. Pięć kapliczek, w których umieszczone są obrazy ukazujące poszczególne tajemnice. Jeden z obrazów przypomina Mękę Jezusa, a drugi torturowanie św. Andrzeja. Pomocą w modlitwie tajemnic różańcowych jest książeczka: „Dróżki tajemnic bolesnych Pana Jezusa i męczeństwa św. Andrzeja”.
Od strony kościoła we wschodniej części Bobolówki wchodząc na teren Bobolówki przed sobą pojawia się kamienna brama z figurą św. Andrzeja Boboli. Brama ta jest częścią kamiennych stacji Drogi Krzyżowej, wzniesionych na pamiątkę 25-lecie kultu Świętego w Strachocinie. Czternaście stacji umieszczone w plenerze wśród dębów, każdy liczący po kilkaset lat, pięknie wkomponowują się w modlitewny krajobraz Bobolówki i podkreślają sakralny charakter tego miejsca.
Zakończenie rozważań Drogi Krzyżowej następuje kamiennej bramie z figurą Chrystusa Zmartwychwstałego. Każdy, kto chciałby na Bobolówce rozważyć przy stacjach Mękę Jezusa i męczeństwo św. Andrzeja, może skorzystać z książeczki „Droga Krzyżowa ze św. Andrzejem”.
Urok Bobolówki tkwi także w jej zieleni, ilości rosnących drzew, szczególnie bardzo starych dębów, pięknych śpiewów różnych ptaków, oraz wzniesień, które z różnym nachyleniem nadają temu miejscu charakter wyjątkowy. Wielu ludzi odwiedza to miejsce, aby pomedytować, inni uważają, że to Bobolówce wytwarza nastrój do modlitwy. A są i tacy, którzy w tym urozmaiconym krajobrazie dobrze się czują i szukają odpoczynku.
Tekst, fot. za: http://www.strachocina.przemyska.pl/
MODLITWA DO ŚW. ANDRZEJA BOBOLI – PATRONA POLSKI
Święty Andrzeju Bobolo, nasz wielki Patronie! Dziękujemy Wszechmocnemu za to, że do świętych Wojciecha i Stanisława, patronów z początku naszych dziejów, dodał u boku Królowej Polski Ciebie. Twoje życie dopełniło się męczeństwem w krytycznym okresie pierwszej Rzeczypospolitej, a Twoja świętość uznana została przy końcu drugiej Rzeczypospolitej, której odrodzenie przepowiedziałeś. Obecnie w niepodległej Ojczyźnie patronujesz odnowie naszego życia, tak osobistego, jak i społecznego, żeby wzrastała jedność w Polsce, Europie i świecie. Niech Twój patronat zjednoczy nas w miłości przez wiarę w imię Jezusa Chrystusa, Twojego i naszego Pana, który z Ojcem żyje i króluje w jedności Ducha Świętego przez wszystkie wieki wieków. Amen.