Powiat Pruszkowski: Zapraszamy na Gminno-Powiatowe Dożynki 2018 w Raszynie

Serdecznie zapraszamy na wyjątkowe święto plonów w Raszynie, organizowane w tym roku wspólnie przez Gminę Raszyn i Powiat Pruszkowski. W niedzielę 26 sierpnia o godz. 13:00 odbędzie się uroczysta Msza Święta w Kościele św. Szczepana w Raszynie, a w godzinach 14:30-22:00 w raszyńskim Parku (ul. Wybickiego) zaplanowano szereg atrakcji, m.in. koncert akordeonisty Marcina Wyrostka z Zespołem Corazon, Orkiestry Rozrywkowej Talisman Jazz Band i Zespołu Zajefajni.

Dożynki to ogólnopolskie święto, którego celem jest dziękczynienie za zebrane plony i uroczyste zakończenie sezonu prac polowych. Jego celem jest także kultywowanie i pielęgnowanie polskiej tradycji oraz budowanie tożsamości lokalnej społeczności. Dożynki są organizowane w Raszynie od wielu lat i co roku impreza ta cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców i zaproszonych gości. W tym roku Dożynki te będą miały szczególny, bo gminno-powiatowy charakter.

Dożynki tradycyjnie zainauguruje Msza św. w Kościele św. Szczepana w Raszynie, która odbędzie się o godz. 13:00. Następnie w godzinach 14:30-22:00 zaplanowano wspólne świętowanie w pobliskim Parku w Raszynie. W programie imprezy przewidziano Tradycyjny Obrzęd Dożynkowy, występy sceniczne: o godz. 16:15 Marcina Wyrostka z Zespołem Corazon, o godz. 18:00 Orkiestry Rozrywkowej Talisman Jazz Band pod batutą Dariusza Łapińskiego, o godz. 21:00 Zespołu Zajefajni. Podczas imprezy wystąpi także Jacek Kawalec z Zespołem.

Dodatkowymi atrakcjami Dożynek w Raszynie będą: warsztaty rękodzieła ludowego i rzemiosła (m.in.: tradycyjny haft łowicki, wycinanki kurpiowskie, ceramika, garncarstwo, tkactwo, decoupage, tradycyjny wypiek chleba, ubijanie masła, pokazy kowalstwa, słowiańskie lalki – motanki), konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, konkurs pieczenia chleba domowego wypieku (regulamin i formularz zgłoszenia do pobrania pod linkiem: www.ckr.raszyn.pl/konkurs-dozynkowy-wypiek-chleba ) oraz pokazy szczudlarskie. Na miejscu będzie także dostępna strefa zabaw dla dzieci (dmuchańce, zjeżdżalnie, malowanie buziek) i strefa gastronomiczna oraz kiermasz produktów tradycyjnych i naturalnych (miody, konfitury, chleby, sery korycińskie, tradycyjne wędliny i ryby wędzone, oleje naturalne, mąka prosto z młyna, produkty z lawendy, zabawki hand made). Serdecznie zapraszamy!