Powiat miński Stolicą Kultury Mazowsza 2021

Konferencje naukowe, jarmark czy przegląd piosenki – ten rok w powiecie mińskim zapowiada się wyjątkowo ciekawie. To właśnie ten powiat został Stolicą Kultury Mazowsza 2021 i otrzyma od samorządu województwa mazowieckiego wsparcie w wysokości 100 tys. zł. Dziś w Cegłowie odbyła się uroczystość, podczas której przekazany został symboliczny klucz.

To już 20, jubileuszowa edycja konkursu Stolica Kultury Mazowsza – podkreśla marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. – Chcemy pokazać całej społeczności Mazowsza, ale również turystom i gościom z innych regionów Polski, to, co najpiękniejsze w danym powiecie. Dzięki konkursowi udało nam się do tej pory zaktywizować wielu ludzi – od dzieci, które w swoich szkołach i zespołach amatorskich realizują różnego rodzaju ciekawe projekty, po instytucje kultury w powiecie – dodaje marszałek.

W ubiegłych latach zaszczytne miano Stolicy Kultury Mazowsza nosiły takie powiaty jak: powiat otwocki, przasnyski, nowodworski, legionowski czy Miasto Radom.

Wsparcie od samorządu Mazowsza w wysokości 100 tys. zł to pieniądze na konkretne działania, co podkreśla Elżbieta LancTen tytuł to szansa dla domów kultury, muzeów, instytucji pozarządowych czy nawet lokalnych niezależnych artystów na realizację ich pomysłów na wydarzenia kulturalne czy akcje społeczne w lokalnych społecznościach. 

Do tegorocznej edycji konkursu oprócz powiatu mińskiego zgłosiły się powiat żyrardowski oraz Miasto Ostrołęka. Wszystkie wnioski spełniały wymogi formalne.

Jak zaznacza członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska wniosek powiatu mińskiego prezentował bogaty i różnorodny harmonogram, skupiający się na dwóch ważnych jubileuszach – 600. rocznicy nadania praw miejskich miastu Mińsk Mazowiecki oraz 400. rocznica nadania praw miejskich dla Cegłowa. – Powiat zadbał przede wszystkim o włączenie w realizację projektu wszystkich mieszkańców. To bardzo ważne, aby każdy mógł czuć się współtwórcą i realizatorem zaproponowanych wydarzeń. I to właśnie z tych powodów propozycje powiatu mińskiego wzbudziły największe uznanie i poparcie członków komisji.

W ciągu ostatnich lat Mińsk Mazowiecki i okolice intensywnie się zmieniają. Powstają nowe ulice, chodniki, kładziona jest nawierzchnia na drogach gruntowych, modernizuje się infrastrukturę wodno-kanalizacyjną. Wybudowano oraz wyremontowano wiele budynków użyteczności publicznej i obiektów sportowych. Dziś Mińsk Mazowiecki to nowoczesne, przyjazne mieszkańcom i gościom miasto z bogatą ofertą kulturalno-sportową.

W harmonogramie wydarzeń realizowanych w ramach Stolicy znajdziemy takie wydarzenia jak: „Mazowiecki Przegląd Piosenki Znanej i Nieznanej „Struna”, „Noc w Muzeum Konstantego Laszczki w Dobrem”, „Zapoznanie z gen. Józefem Hallerem: Konferencja naukowa „20 lat z Hallerem” III Błękitny Bieg Uroczysty koncert ”, „Święto Miasta Sulejówek – Dzień Marszałka” czy „Jarmark folkowy w Wilkowyjach”, na który wraz z organizatorami serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Mazowsza. Laureat konkursu „Stolica Kultury Mazowsza” otrzyma na realizację powyższych wydarzeń wsparcie od samorządu województwa mazowieckiego w wysokości 100 000 zł.

Przekazanie symbolicznego klucza do Stolicy Kultury Mazowsza odbyło się podczas obchodów 400-lecia nadania Praw Miejskich dla Cegłowa. Klucz przekazali przedstawiciele Miasta Radomia.