Polska Muzyka Liturgiczna – audycja ojca Radosława Tomczaka

Wiele mówimy o muzyce, także wiele mówimy o muzykach, ale rzeczywistość jest taka, że bardziej znamy i cenimy tych, którzy grali i komponowali poza granicami Polski niż samych naszych wybitnych kompozytorów, którzy również nie odbiegają od wielkich nazwisk, jak Bach, Mozart, Haydn. Oczywiście znane nam jest stare porzekadło, które ma w sobie wiele prawdy „Cudze chwalicie, swego nie znacie”…

W nowej muzycznej propozycji Radia Niepokalanów, Polska Muzyka Liturgiczna, ojciec Radosław Tomczak przybliży nam wielkich polskich kompozytorów i ich wkład w polską muzykę liturgiczną. 

SŁUCHAJ: poniedziałki, 21.30 (premiera); środy, 9.10 (powtórki)

O. Radosław Tomczak – jest m.in. absolwentem Papieskiego Instytutu Muzyki Sakralnej w Rzymie na kierunku chorału gregoriańskiego. Swoje poszukiwania badawcze skoncentrował nad oficjum rymowanym o św. Antonim z Padwy, kompozycji średniowiecznego franciszkanina – Juliana ze Spiry. Jest także absolwentem UMFC w Warszawie na V wydziale w zakładzie muzyki kościelnej oraz wykładowcą muzyki kościelnej w Wyższym Seminarium Duchownym OO. Franciszkanów w Łodzi- Łagiewnikach. Aktywnie angażuje się w promocje chorału gregoriańskiego przez udział w wielu koncertach i festiwalach gregoriańskich w kraju i zagranicą, a także prowadzi działalność dydaktyczną na kursach śpiewu gregoriańskiego w Niepokalanowie i w Poznaniu.

Jednocześnie informujemy, że nadal można słuchać na naszej antenie „Spotkań z muzyką sakralną” ks. Grzegorza Kopytowskiego. Audycje te emitujemy w niedziele o 10.10 i ok. 20.30.