Podsumowanie trzeciej edycji projektu „Łódzkie gra w szachy”

Ponad 200 uczniów szkół podstawowych i przedszkoli z całego województwa wzięło dzisiaj udział w Turnieju szachów szybkich w Teatrze Wielkim w Łodzi. To podsumowanie trzeciej edycji projektu „Łódzkie gra w szachy”, którego pomysłodawcą jest Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.

– Turniej jest znakomitą zabawą i lekcją sportu. Gra w szachy to nabywanie umiejętności strategicznych, taktycznych. To jest cały arsenał różnego rodzaju zachowań, które są niesłychanie w życiu potrzebne. Znam wielu szachistów, którzy ucząc się od dziecięcia, w dorosłym życiu korzystają z tego co doświadczyli. Szachy bardzo pomogły im w życiu – mówił Grzegorz Schreiber, marszałek województwa i zagorzały szachista. – Chciałbym, by lekcje szachów docierały do jeszcze większej liczby szkół w województwie. I będziemy robić wszystko, by tak się stało.

Wszyscy zawodnicy zgodnie przyznawali, że sumiennie przygotowywali się do turnieju. Wśród graczy byli bracia: Czarek i Szymek Sęczek z Łowicza. Chłopcy ćwiczyli razem w domu. Dało to efekty. Czarek zdobył pierwsze miejsce w kategorii klas I-III, zaś Szymek w grupie przedszkolaków. Byli bardzo z siebie dumni.

W kategorii przedszkolaków wystartował także Filip i Antoni z Przedszkola Miejskiego nr 214 w Łodzi.

– Lubię grać w szachy, bo trzeba trochę myśleć – przyznał Antoni.

Amelia i Marysia przyjechały na turniej z Piotrkowa Trybunalskiego.

– Gra w szachy nauczyła nas logicznego myślenia. Łatwiej jest nam się też skoncentrować – przyznały dziewczyny.

Podczas turnieju swojemu synowi kibicował Dominik Felczak ze Skierniewic.

– Mieszko ma 6 lat i nawet nie wiem kiedy zaczął grać w szachy. Któregoś dnia zainstalował sobie w telefonie aplikację z szachami. I od tej pory to jedyna gra, w którą gra – opowiadał pan Dominik.

Gościem specjalnym wydarzenia był Roman Hrytsiv, 13-latek z Ukrainy, wielokrotny zwycięzca rozgrywek szachowych. Chłopiec uciekł ze swoją mamą do Sieradza, kiedy w jego kraju wybuchła wojna.

– Zaczęło się od tego, że tata nauczył mnie grać w szachy. Spodobało mi się – mówił Roman. – Szachy są spokojne, kiedy grasz, nie myślisz o czymś innym. Dlatego tak je lubię. Najważniejsza nie jest wygrana, ale sama gra.

Roman Hrytsiv rozegrał rundę pokazową ze zwycięzcami turnieju. W kategorii klas IV-VIII najlepszy wśród chłopców okazał się Ernest Wolski z Pijarskiej Szkoły Królowej Pokoju w Łowiczu. Natomiast wśród dziewczyn w tym wieku zwyciężyła Małgorzata Karolak z UKS Jedynka w Łowiczu. Marszałek Grzegorz Schreiber wręczył medale wszystkim uczestnikom turnieju. W ręce najlepszych trafiły puchary i nagrody. Za pierwsze miejsce zwycięzcy odebrali laptopy, za drugie – tablety, a za trzecie smartwatche.

„Łódzkie gra w szachy” to akcja finansowana przez Samorząd Województwa Łódzkiego i realizowana we współpracy z Centrami Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Skierniewicach, Łodzi, Sieradzu, Zgierzu i Piotrkowie Trybunalskim. Ideą projektu jest promowanie nauki gry w szachy w przedszkolach i szkołach w regionie. Zainteresowanie nim jest z roku na rok coraz większe. Do pierwszej edycji akcji zgłosiło się 49 przedszkoli i 112 szkół z województwa. W drugiej edycji projektu w kołach szachowych spotykało się 563 dzieci z regionu. Przeszkolono wtedy 72 nauczycieli. Natomiast w ostatniej edycji akcji kurs podstaw nauki gry w szachy przeszło 100 nauczycieli z 50 przedszkoli i szkół podstawowych. Odbył się także kurs uzupełniający. Był on skierowany do 100 nauczycieli z 50 przedszkoli i szkół podstawowych biorących udział w poprzednich edycjach „Łódzkie gra w szachy”.

fot. Tomasz Grala

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego