Płyta Tygodnia: VARIOUS ARTISTS – Wodecki Jazz ’70 Dialogi

Wykonawca: VARIOUS ARTISTS
Tytuł: Wodecki Jazz ’70 Dialogi

W 2021 roku, czyli cztery lata od śmierci Zbigniewa Wodeckiego, twórczość artysty okazuje się niezmiennie świeża i inspirująca, szczególnie ta jej część, która dopiero teraz staje się szerzej znana.

Ten niecodzienny projekt muzyczny łączy archiwalne nagrania kompozycji Zbigniewa Wodeckiego oraz ich interpretacje, które zaproponowali znakomici muzycy polskiej sceny jazzowej. Stylistycznie płyta pokazuje jazz lat 70-tych, kiedy artysta komponował i bawił się ekstrawagancko głosem, przede wszystkim jednak grał na skrzypcach z orkiestrami Jerzego Miliana czy Andrzeja Trzaskowskiego, a swoje autorskie utwory nagrywał w Polskim Radiu.

Zaproszeni do projektu goście: Henryk Miśkiewicz, Leszek Możdżer, Marek Napiórkowski, Michał Tokaj, Michał Barański oraz Paweł Dobrowolski, wybrali sobie po jednym z utworów Zbigniewa Wodeckiego do autorskiej aranżacji.

-Właśnie spełnia się jedno z moich marzeń. Przedstawiam Państwu szalonego muzycznie Zbigniewa Wodeckiego z niezwykłych czasów! Uwielbiam całą, niezwykle różnorodną twórczość Taty, szczególnie z lat 70-tych. To nie tylko klimat tamtych „szalonych” lat, to wielka przestrzeń muzyczna, w której Tata artystycznie się poszukiwał. Chwilę po szkole muzycznej zostaje zaproszony przez Marka Grechutę do zespołu Anawa, gra z Ewą Demarczyk, w Piwnicy Pod Baranami, z orkiestrami Polskiego Radia, z big-bandem Jerzego Miliana. Komponuje, nagrywa płytę „1976” i wygrywa ważne festiwale muzyczne lubianymi i charakterystycznymi dla siebie utworami, jak „Strach na wróble”, „Izolda” czy „Wspomnienia tych dni”. A w międzyczasie… powstaje taki kapitalny jazz! Wybrałam na tę płytę utwory i kompozycje z tamtych lat, zwariowane i znakomite, do których nagraliśmy z naszymi gośćmi, wspaniałymi jazzmanami, ich nowe aranżacje – tłumaczy Kasia Wodecka-Stubbs, córka Wodeckiego.

ARTYŚCI:
Henryk Miśkiewicz – saksofon
Leszek Możdżer – fortepian
Marek Napiórkowski – gitary
Michał Tokaj – fortepian
Michał Barański – kontrabas
Paweł Dobrowolski – perkusja
Zespół wokalny: Alibabki

Producent albumu: Twist On Productions – Kasia Wodecka Stubbs

Tracklista:
1. Zbigniew Wodecki – Fantazja
2. Zbigniew Wodecki, Leszek Możdżer – Dialogi
3. Henryk Miśkiewicz – Ballada o Nieznajomych
4. Henryk Miśkiewicz, Paweł Dobrowolski – Introwizja
5. Zbigniew Wodecki, Leszek Możdżer – Etiuda na głos i skrzypce
6. Michał Tokaj – Fantazja
7. Zbigniew Wodecki – Wariacje na temat Tanców Rumuńskich
8. Marek Napiórkowski – Dzielę z Tobą dzień na dwoje
9. Włodzimierz Nahorny, Zbigniew Wodecki – Dzielą z Tobą dzień na dwoje
10. Zbigniew Wodecki, Michał Tokaj – Etiuda na Big Band i skrzypce
11. Zbigniew Wodecki – Ballada o Nieznajomych