Płyta Tygodnia: Rewelersi – 10 psalmów

Płyta Tygodnia 24/2024 (10 – 16 czerwca)

Wykonawca: Rewelersi
Tytuł: 10 psalmów

Ponadczasowe piękno psalmów, działający nieprzerwanie już od 30 lat, zespół Rewelersi postanowił przybliżyć współczesnym odbiorcom w przystępnej formule pieśni. Tak powstała idea koncept albumu „10 psalmów”. Do klasycznych tekstów, w tłumaczeniu biblistów, muzykę skomponował Piotr Jankowski, a wykonał zespół Rewelersi. W nagraniach wzięli udział muzycy lubelskiej sceny muzycznej, w tym filharmonicy lubelscy.

Dodatkowym, bonusowym utworem na płycie jest patriotyczna piosenka „Sługa”. Tekst do niej napisał, współpracujący przez lata z zespołem Stefan Kucharzewski, nieżyjący już działacz opozycyjny, w oparciu o nauczanie x. Jerzego Popiełuszki. Piosenka powstała na potrzeby filmu o tym męczenniku. Ten utwór na płycie zaśpiewała Magdalena Celińska z Pawłem Łabanem.

Cały materiał muzyczny na płytę został już nagrany, zmiksowany i przygotowany do wydania w formie płyty gramofonowej, której renesans obecnie następuje.

REWELERSI – zespół powstał w 1993 roku. Swojej twórczości REWELERSI nadali miano folku elektrycznego, mówiąc: „używamy akustycznych instrumentów, które podłączamy do prądu”.

W swoim dorobku fonograficznym zespół posiadał dotąd cztery tytuły: zarejestrowany „Koncert w Hadesie”, materiał „Dnia jednego o północy”, całkowicie autorską płytę „Rewelersi” oraz podwójną epkę „Droga / 4 z 10”, zapowiadającą dwa nowe projekty muzyczne w tym najnowszy „10 psalmów”, wydany na winylu, ale z którego materiał będzie też dostępny na wszystkich elektronicznych platformach muzycznych. Autorska twórczość Rewelersów to bogato zaaranżowane melodyjne piosenki z refleksyjnymi, nieraz zaczepnymi tekstami polskich twórców, osadzonymi w tradycyjnym pojmowaniu wartości ogólnoludzkich, inaczej mówiąc: folk-rock dla myślącychi wymagających.

Płyta Tygodnia w Radiu Niepokalanów codziennie o godz. 8 i 17 ♪♪♪