PŁYTA TYGODNIA: Nasza Niepodległa

Płyta Tygodnia 45/2018 (05-11 listopada):

Wykonawca: Various Artists
Tytuł: Nasza Niepodległa

Album muzyczny „Nasza Niepodległa” powstał specjalnie na 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wydawnictwo to ma za zadanie przypomnieć wybitne polskie utwory, powstałe w okresie ostatnich stu lat. Znalazły się wśród nich pieśni patriotyczno-religijne, dawne piosenki żołnierskie i legionowe, piosenki frontowe i napisane podczas II wojny światowej piosenki opozycyjne, a także nowsze, powstałe lub spopularyzowane po 1989 roku.

Nowoczesne aranżacje oraz udział znakomitych polskich artystów sprawiają, że jest to jedna z najważniejszych polskich premier muzycznych 2018 roku. W projekcie wzięli udział następujący soliści: Kayah, Maryla Rodowicz, Katarzyna Cerekwicka, Anna Wyszkoni, Halina Mlynkova, Katarzyna Moś, Krzysztof Cugowski, Piotr Cugowski, Łukasz Zagrobelny, Andrzej Krzywy, Marta Cugier i Grzegorz Stróżniak, Tomasz Szczepanik, Piotr Zubek, a także Opole Gospel Choir i Chór Studium Musicalowego Capitol. W nagraniu uczestniczyła Polska Orkiestra Radiowa i wielu znakomitych muzyków sesyjnych. Za muzyczny kształt wydawnictwa odpowiada Piotr Dziubek.

Na płycie znajduje się czternaście piosenek, powstałych w różnym okresie – od czasów, kiedy Polska pozostawała pod zaborami, po lata współczesne. Najstarsze: „Ostatni mazur”, „Pieśń konfederatów barskich”, „Marsz Pierwszej Brygady”, „Czerwone słoneczko”, piosenki z okresu II wojny światowej: „Dziś do ciebie przyjść nie mogę”, „Serce w plecaku”, „Czerwone maki”, oraz powstałe niedługo po wojnie i w ostatnich dziesięcioleciach: „Nim wstanie dzień”, „Psalm stojących w kolejce”, „Ballada o Janku Wiśniewskim”, „Nadzieja”, „Przeżyj to sam” oraz „Nie pytaj o Polskę”.

Album jest częścią dużego projektu pod nazwą „Nasza Niepodległa 1918–2018”, realizowanego w tym roku w Polsce i za granicą.

Projekt uzyskał Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości 1918–2018 oraz Honorowy Patronat Marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Stanisława Karczewskiego, a także prawo do posługiwania się oficjalnym logo Niepodległa. Partnerem projektu jest Rada Polonii Świata.

TRACKLISTA:
01. Nie pytaj o Polskę
02. Nadzieja
03. Czerwone słoneczko
04. Ballada o Janku Wiśniewskim
05. Czerwone maki na Monte Cassino
06. Nim wstanie dzień
07. Dziś do ciebie przyjść nie mogę
08. Pieśń konfederatów barskich
09. Marsz Pierwszej Brygady
10. Ostatni mazur
11. Polskie kwiaty
12. Psalm stojących w kolejce
13. Przeżyj to sam
14. Serce w plecaku