Płyta Tygodnia: Lumen – W Chrystusie ufność moja

Wykonawca: Lumen
Tytuł: W Chrystusie ufność moja

Projekt powstał w wyniku fascynacji św. Teresą od Jezusa z Avila. Kompozycje powstały z okazji 500-lecia narodzin Świętej (2015), a wydane w roku 400-lecia jej kanonizacji (2022).

Dla św. Teresy pobożność nie była smutna. Śpiewała, tańczyła, pisała poezje. Czasem mówi się o niej „święta w kastanietach”. Kompozytor „Lumenu” Zbigniew Małkowicz, na bazie poezji św. Teresy stworzył cykl kilkunastu pieśni o zróżnicowanym charakterze, podobnie jak zróżnicowane są teksty świętej. Niektóre utwory są liryczne, inne bardzo dynamiczne. W przestrzeni muzyki pojawiają się motywy hiszpańskie (instrumentarium, melodyka, rytm), a także nawiązania do muzyki epoki renesansu.

Przesłanie św. Teresy od Jezusa, doktora Kościoła, jest bardzo aktualne na te czasy, bowiem „w Chrystusie ufność moja” oraz „Solo Dios basta”. Słowa zaczerpnięte z jej dzieł, a włożone w muzykę, ukazują relację Mistyczki z Jej Oblubieńcem, Jezusem Chrystusem i pokazują głębię życia duchowego.

Wszystko ma się koncentrować na Bogu, z tą świadomością, że: „W Bogu me szczęście”, „Jestem cała dla Niego” i „Twoją na zawsze jestem, Panie”. A to wszystko jest przepełnione wielką radością z tego, co Bóg uczynił i nadal czyni dla człowieka: „W świętej radości Boga wychwalajmy; za miłość Jego, życie Mu oddajmy”.

Na płycie znalazł się także bonus: „GPS św. Józefa”, bowiem św. Teresa od Jezusa była wielką czcicielką tego Chwalebnego Świętego. Zachęca nas: „Miejcie nabożeństwo do św. Józefa, bo On wiele może”.

Skład Zespołu Muzyki Sakralnej LUMEN:
Marzena Małkowicz, Aleksandra Małkowicz-Figaj, Janusz Szrom – gość specjalny, Julia Stolpe, Marek Kraśkiewicz, Joanna Konieczna, Michał Małkowicz, Jarek Chmielewski, Daria Krzysztoń-Baran, Bartosz Baran, Marcin Figaj, Łukasz Chojnacki.

Zbigniew Małkowicz – od 2002 roku współzałożyciel i kierownik muzyczny zespołu LUMEN. Płyty z muzyką kompozytora rozeszły się w ilości około 300 tysięcy egzemplarzy, a nagrania z jego muzyką emitowane są niemal każdego dnia w mediach katolickich. Jego muzykę trudno jest zaszufladkować i jednoznacznie określić. Znajdują się w niej wpływy różnych stylów, kultur, epok. W jego kompozycjach łączą się elementy gospel, klasyki i muzyki kościelnej a wszystko na bazie słowiańskiej melodyki.

Najważniejsze kompozycje to: Pop-oratorium „Miłosierdzie Boże” do słów św. Faustyny; „Psalmy Dawida” na bazie biblijnej Księgi Psalmów; Kantata dla NMP „Przy Sercu Twoim” oraz Pop-oratorium „Moja Miłość” również do słów św. Faustyny.

Tracklista:

1. Prolog
2. W Bogu me szczęście
3. Modlitwa
4. Twoją na zawsze
5. Modlitwa
6. W Chrystusie ufność moja
7. Modlitwa
8. Solo Dios basta
9. Modlitwa
10. Jeśli mnie kochasz
11. Dar przebicia serca
12. Jestem cała dla Niego
13. Modlitwa
14. Droga Krzyżowa
15. Modlitwa
16. Szczęśliwe serce
17. Modlitwa
18. Piękno Najwyższe
19. Modlitwa
20. W głębi serca
21. Modlitwa
22. W świętej radości
23. Epilog
24. GPS św. Józefa