Płyta Tygodnia: Czesław Niemen – Dziwny jest ten świat

Płyta Tygodnia 46/2025 ( 17 – 23 listopada )

Wykonawca: Czesław Niemen
Tytuł: Dziwny jest ten świat

W ramach muzycznego wyróżnienia za zdobycie tytułu „Gwiazdę Października” w plebiscycie słuchaczy, Radio Niepokalanów prezentuje kultowy album Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat” jako Płytę Tygodnia. To jeden z najważniejszych i najbardziej wpływowych krążków w historii polskiej muzyki rozrywkowej, który do dziś porusza, inspiruje i skłania do refleksji.

Wydany w 1967 roku album był przełomem zarówno dla samego artysty, jak i dla całej polskiej sceny muzycznej. Tytułowy utwór „Dziwny jest ten świat” — piosenka-protest, wołanie o miłość, pokój i zrozumienie — stał się hymnem epoki i symbolem twórczej odwagi Niemena. Krążek z łączy w sobie elementy bigbitu, soulu i bluesa, wzbogacone niepowtarzalnym, pełnym ekspresji wokalem artysty.

Album zawiera m.in. takie utwory jak „Wspomnienie”, „Domek bez adresu” czy „Nie wstawaj, lewą nogą” — kompozycje, które potwierdzają wszechstronność i emocjonalną głębię twórczości Niemena. To muzyka, która mimo upływu lat pozostaje aktualna, a jej przesłanie brzmi równie mocno dziś, jak w chwili premiery.

Wyróżnienie Czesława Niemena tytułem Gwiazdą Października pokazuje, że jego twórczość nadal żyje w świadomości słuchaczy, a jego artystyczna kreacja i prawda nadal poruszają kolejne pokolenia.

Płyta Tygodnia w Radiu Niepokalanów codziennie o godz. 8 i 17 ♪♪♪