Płyta tygodnia: Chopin University Big Band – Cinema Boogie

Wykonawca: Chopin University Big Band
Tytuł: Cinema Boogie

Muzyka w filmie i serialu odgrywa rolę niezwykle istotną. Dopełnia obraz, podkreśla nastrój albo go maluje. Nierzadko jest też całością, która znakomicie promuje film lub serial. Wiedzą o tym doskonale nie tylko członkowie Chopin University Big Band pod dyrekcją Piotra Kostrzewy, lecz również Adam Sztaba, Krzysztof Herdzin, Marek Stefankiewicz, Wojciech Kostrzewa, Michał Tomaszczyk i Jarema Jarosiński, którzy odpowiadają za aranżacje utworów, które znalazły się na płycie „Cinema Boogie”.

Album wypełniło 12 kompozycji. Większość z nich jest znana melomanom i widzom, gdyż pochodzą z uznanych, popularnych produkcji, chociażby z seriali „07 zgłoś się”, „Wojna domowa” czy „Czterdziestolatek”.

Pośród muzycznej klasyki polskiego kina, znalazł się także utwór wyjątkowy, który zamyka płytę. Piosenka nosi tytuł „Zapalniczka”, a tekst do utworu napisał aktor i reżyser Andrzej Strzelecki, na krótko przed swoją śmiercią.

Zgodnie z zamysłem twórców i pomysłodawców albumu „Cinema Boogie” nie wszystkie utwory są oczywiste. Część z nich nie stała się przebojami, nie wyszła poza kinowy czy telewizyjny obraz, ale nie zmienia to faktu, że pozostają perełkami w klasyce polskiej muzyki filmowej. Dlatego znalazły się w zestawie obok znanych, wyjątkowych evergreenów.

– Najbardziej zależało nam na tym, aby pokazać różnorodność, piękno, ale i ponadczasowy wymiar doskonałych tematów serialowych i filmowych, które zostały przedstawione w nieco innych wersjach, czasem zaskakujących wersjach, we wspaniałym bigbandowym wykonaniu. To jest w zamyśle pierwszy album filmowy naszego uczelnianego big-bandu. Chcemy zaprezentować Państwu fantastyczną polską muzykę filmową w rzadko spotykanej odsłonie big bandowej. Obok studentów i absolwentów uczelni usłyszymy również zaproszonych specjalnie na tę okazję gości – mówi Piotr Kostrzewa, pomysłodawca projektu.

Tracklista:
1. „Gdy zakocham się” („When I Fall in Love” z filmu „One Minute to Zero”)
/wokal WOJCIECH MYRCZEK
2. Cinema boogie – czyli kino „Uciecha” w Czeladzi
3. „Wyrzeźbiłam Twoją twarz” z filmu „Małżeństwo z rozsądku” / wokal DANIELA BEREZA
4. „Kryminalni” temat z filmu
5. „Bossa Nova” z filmu „Polowanie na muchy” / wokal NATALIA KUKULSKA
6. „Przed nocą i mgłą” z serialu „07 zgłoś się”– / wokal ŁUKASZ ZAGROBELNY
7. „Samba butelkowa” z filmu „Tylko mnie kochaj”
8. „Deszcze niespokojne” z filmu „Czterej pancerni i pies” –
9. „Zaśnij maleństwo” z filmu „Rosemary’s Baby” / wokal ŁUKASZ LIPSKI
10. „Łagodnie płynę w twych ramionach” z serialu „Czterdziestolatek” / wokal DOROTA MIŚKIEWICZ
11. „Wojna domowa” temat z serialu „Wojna domowa”
12. „Zapalniczka” / wokal NATALIA KUKULSKA