Płyta Tygodnia 43/2017 23-29 października

Wykonawca: Joanna Dark
Tytuł: Krajewski na dziś

Data premiery: 12.10.2017

„Krajewski na dziś” to album Joanny Dark, na którym znajdują się największe polskie przeboje autorstwa Seweryna Krajewskiego w nowej aranżacji Kuby Galińskiego.

Trzon płyty „Krajewski na dziś” stanowią piosenki, które na mnie zrobiły największe wrażenie, które stały mi się bliskie, które mi się lekko śpiewa – powiedziała o swoim najnowszym wydawnictwie Joanna Dark. Bezpośrednią inspiracją do powstania tego albumu było zaproszenie Agaty Passent i Fundacji Okularnicy do przygotowania koncertu z piosenkami Agnieszki Osieckiej. Wertując śpiewniki z jej utworami odkryłam, że te, które najbardziej chciałabym zaśpiewać to kompozycje Seweryna Krajewskiego. Tak zaczęła się moja podróż z jego piosenkami i wtedy zapadła decyzja, aby taki wspominkowy krążek powstał. Przejrzałam i przesłuchałam wszystko co jest dostępne na jego wspaniale zresztą przygotowanej stronie internetowej. Po drodze bliskie stały mi się piosenki z różnych okresów muzycznej drogi Seweryna, dlatego taki a nie inny zestaw tytułów. Kiedy okazało się, że Seweryn pobłogosławił mój projekt, chodziłam po chmurach – pisze na swojej stronie Joanna Dark.

Znane polskie utwory, które swego czasu śpiewała cała Polska, mają szansę przeżyć swoją „drugą młodość”. Na płycie znajduje się 12 piosenek z tekstami Agnieszki Osieckiej, Magdaleny Czapińskiej i Jacka Cygana. Za muzykę odpowiedzialny jest znany polski kompozytor i były lider zespołu Czerwone Gitary, Seweryn Krajewski. Wśród utworów są takie przeboje jak: „Przemija uroda w nas”, „Kiedy mnie już nie będzie”, czy „Płoną góry, płoną lasy”. Całość dopełnia hipnotyzujący głos Joanny Dark. Za nowoczesne, świeże aranżacje i produkcję albumu odpowiada Kuba Galiński, zdobywca wielu wyróżnień w tym m.in. Fryderyka. Współpracował z takimi gwiazdami jak: Ania Dąbrowska, Kortez, Hey, Edyta Górniak, czy Ania Rusowicz.

Joanna Dark to polska piosenkarka i aktorka. Wystąpiła w około 500 spektaklach musicalu „Metro” w jego broadway’owskim składzie. Po nowojorskiej premierze „Metra” w magazynie „New York Newsday” o Joannie Dark pisano: „piękna, wysoka blondynka śpiewająca zmysłowo jak saksofon barytonowy”. Joanna Dark ma na swoim koncie jak na razie dwa albumy. „Krajewski na dziś” będzie jej trzecią płytą w dorobku.

TRACKLISTA:
01. Wielka miłość
02. Płoną góry, płoną lasy
03. Remedium
04. Kiedy mnie już nie będzie
05. Barwy jesieni
06. Przemija uroda w nas
07. Szukaj mnie
08. Nie spoczniemy
09. Stan podgorączkowy
10. Bądź wśród nas
11. Uciekaj moje serce
12. Kołysanka dla Okruszka