Piosenka Tygodnia: Siostry Melosik – Za kilka zim

Wykonawca: Siostry Melosik
Tytuł: Za kilka zim

„Ta piosenka jest jak ciasto z naszych ulubionych składników: są święta, śnieg, smyczki, country, tętent końskich kopyt i… miłość” – Siostry Melosik

Jest zima roku 1993. W przedszkolu „Wesoły Domek” na poznańskim Grunwaldzie odbywa się świąteczna sesja fotograficzna. Dagmarka i Martynka, przebrane za biedronki, uśmiechają się nieśmiało do aparatu… Za chwilę, wspólnie z Gwiazdorem i pozostałymi dziećmi będą śpiewać kolędy nagrane w domu na prośbę pań przedszkolanek na kasetę magnetofonową. Trzydzieści lat później właśnie to zdjęcie okrasi singiel Sióstr Melosik „Za kilka zim”, zapowiadając ich drugą płytę. A właściwie, licząc kasetę z przedszkola, trzecią. Za produkcję piosenki odpowiada Jan Smoczyński, znany ze współpracy z takimi artystami jak Kayah, Kamil Bednarek czy Bovska.
***

Siostry Melosik – czyli Dagmara i Martyna – wokalistki, kompozytorki, autorki tekstów, bliźniaczki. Jak same o sobie mówią: „najzgodniejsze w studiu i na scenie”. Zdobywczynie Nagrody Publiczności w koncercie „Debiuty” w ramach 55 KFPP w Opolu.

Od wielu lat współpracują z Anią Dąbrowską jako chórzystki i współautorki tekstów (trzy nominacje do Fryderyków). Teksty autorstwa Sióstr okrasiły również utwory takich artystów jak Edyta Górniak, Grzegorz Hyży czy Natalia Zastępa. Ich piosenka „Żeńsko-męska gra” promowała film Łukasza Palkowskiego „Wojna żeńsko-męska”.

W 2022 roku ukazał się debiutancki album duetu zatytułowany „Znam na pamięć dalszy ciąg”, promowany singlem „Wszystko jedno” z gościnnym udziałem aktorki Julii Kamińskiej.

Wcześniejsze single („Batumi”, „Równocześnie” „Coś nie tak” „Nawet ty” oraz napisany jako ścieżka dźwiękowa filmu dokumentalnego „Endless”) przyniosły Siostrom ponad milion odsłon na YouTube. Płyta utrzymana jest w stylu pop/country, a melodyjne i kobiece piosenki wyróżniają się zarówno ich naturalnie spójnymi głosami, przemyślanymi tekstami jak i rdzennym, gitarowym brzmieniem. Producentami albumu są Bartosz Staszkiewicz (Sofa) i Kuba Galiński (Sanah, Dawid Podsiadło).

Drugą płytę sióstr, której premiera przewidziana jest na 2024 rok, zapowiadają single – energetyczne „Afirmacje” oraz klimatyczne „Za kilka zim”.

Piosenka Tygodnia w Radiu Niepokalanów codziennie o godz. 7 i 16 ♪♪♪