Piosenka Tygodnia: Marcin Styczeń – Huśtawka

Wykonawca: Marcin Styczeń
Tytuł: Huśtawka

Nie mogło być inaczej. Marcin Styczeń w styczniu z nową piosenką „Huśtawka” zapowiadającą jego 12 album. Artysta znany w kręgach piosenki poetyckiej i chrześcijańskiej tym razem postanowił nagrać płytę z przytupem, opartą na konkretnym rytmie. Co prawda wierzy, że na „początku było Słowo”, ale po latach muzykowania doszedł do wniosku, że chyba pierwszy był rytm. To do niego Marcin Styczeń skomponował utwór „Huśtawka”, który zaaranżował wspólnie ze swoim gitarzystą Tomaszem Pfeifferem. Mandoliny i gitary, które nagrał, kojarzą nam się ze stylem takich zespołów jak R.E.M. Mamy więc akustyczne, folkowo-rockowe brzmienie z doskonałym tekstem napisanym do muzyki przez poetę Szymona Babuchowskiego.

Co o piosence mówi sam artysta?
„Huśtawka” to bynajmniej nie metafora rozhuśtanego emocjonalnie życia, ale życia w jego pełnej krasie, które pełne jest radości i smutków, wzlotów i upadków, sukcesów i porażek. Tylko zgoda na życie ze wszystkim co niesie, daje szansę na przeżycie go w pełni. Taki wydźwięk mają dla mnie słowa: „Będę w to grał aż po kres mych dni”. Dobrego huśtania w 2023 roku Państwu życzę!

Więcej o projekcie opowiedział Artysta Marioli Kuźnik:

Marcin Styczeń (ur. 22.10.1978 w Olkuszu) – pieśniarz, kompozytor, autor tekstów. Artysta niezależny od wielkich wytwórni, mód i dyktatury mainstreamowych mediów. Zależny za to od swoich słuchaczy. To dla nich tworzy. Wspólnie z nimi odbywa podróż, która wiedzie w głąb. Obdarzony przejmującym, ciepłym głosem, który koi i niepokoi, pobudza do refleksji i daje nadzieję.
Z wykształcenia dziennikarz, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Od ponad 20 lat śpiewa, komponuje, pisze teksty. Koncertuje w
kraju i zagranicą. Współpracuje z zespołem w składzie: Tomasz Pfeiffer (gitara), Kornel Jasiński (gitara basowa), Adam Szuraj (perkusja).
Jego artystyczny dorobek to jedenaście płyt, pięć z nich stworzył wspólnie z poetą, Ernestem Bryllem, z którym współpracuje od 2009 roku.

Dotychczasowa dyskografia przedstawia się następująco:
• „Pieśń o Bogu ukrytym” – piosenki do wierszy Karola Wojtyły (CD 2006),
• „21 gramów” – płyta autorska (CD 2008) ,
• „Bryllowanie” – piosenki do wierszy Ernesta Brylla (CD 2009),
• „Bryllowanie live” – koncert Marcina Stycznia i Ernesta Brylla w Teatrze Polonia (CD + DVD 2011),
• „Zejdźmy się jak na wilię” – piosenki do wierszy bożonarodzeniowych Ernesta Brylla, a także Norwida, Lieberta, Czechowicza, Pietrzyckiego, Zegadłowicza ( CD 2012),
• „Golgota Jasnogórska” – poemat pasyjny Ernesta Brylla z muzyką i w wykonaniu Marcina Stycznia i Joanny Lewandowskiej (CD 2013), nagroda Feniks 2014
• „Duchy poetów” – wywiad Marcina Stycznia z Ernestem Bryllem o dziewięciu poetach, których znał, którzy po śmierci mu się przyśnili, i o których napisał wiersz, wzbogacony płytą (książka + CD 2013)
• „Zbieg” – płyta autorska (CD 2016).
• „Lubię gadać z Leonardem” – piosenki Leonarda Cohena (CD 2017)
• „10/40” (dziesiąta płyta na czterdzieste urodziny) – płyta autorska (CD 2018)
• „Święci” – autorskie piosenki o 14. świętych i błogosławionych (CD 2020)

www.marcinstyczen.pl
www.facebook.com/marcinstyczen

Fot. Emilia Bąk