Piosenka Tygodnia: Kortez – Stare drzewa

Piosenka Tygodnia 38/2018 (17-23 września):

Wykonawca: Kortez
Tytuł: Stare drzewa

14 września miała miejsce premiera ścieżki dźwiękowej do filmu „Kamerdyner” w reżyserii Filipa Bajona. Pierwszym zwiastunem tego soundtracku była piosenka „Stare drzewa” w wykonaniu Korteza.

Na płycie, oprócz tego przeboju, znalazło się 16 utworów autorstwa Antoniego Komasy-Łazarkiewicza, który tak mówi o albumie: – Filip Bajon powiedział mi: „Ten film opowiada o rozpadzie świata”. To zdanie pchnęło mnie w kierunku brzmień i fraz moich ukochanych kompozytorów: Mahlera, Richarda Straussa, Albana Berga. Dekadencja przełomu późnego romantyzmu i początków awangardy to okres chyba najbardziej dla mnie inspirujący… Rzadko dostaje się do pracy film tak kompletny, zrobiony w takim poczuciu wolności i spełnienia. To poczucie dodaje skrzydeł, ośmiela do odważnych poszukiwań, a jednocześnie pozwala utrzymać na wodzy własne ego. Oddaję tę kompozycję w ręce słuchaczy z dumą i satysfakcją”.

Kortez, właściwie Łukasz Federkiewicz, Ma wykształcenie muzyczne (w szkole uczył się gry na pianinie i puzonie). Na gitarze zaczął grać w 2013 r. W kwietniu 2014 podpisał kontrakt płytowy. 25 września 2015 ukazała się jego debiutancka płyta Bumerang, 3 listopada 2017 ukazała się jego druga płyta Mój dom.