Paulini obchodzą święto św. Pawła z Teb. Za kilka dni zakończą również Rok Jubileuszowy

Pomimo pandemii, z zachowaniem przepisów sanitarnych, na Jasnej Górze tradycyjnie odbywają się „Pawełki”, czyli nowenna ku czci św. Pawła I Pustelnika, patriarchy zakonu paulinów. W dzień jego wspomnienia, 15 stycznia zakonnicy odnowią swoje śluby zakonne. Natomiast za kilka dni, 20 stycznia zakończą również Rok Jubileuszowy związany z 750 rocznicą śmierci ich założyciela, św. Euzebiusza.

Na Jasnej Górze „Pawełki” mają szczególnie uroczysty charakter. Przez 9 kolejnych dni (od 9 do 17 stycznia) paulińska wspólnota ubrana w białe płaszcze wyrusza o 18.00 z zakrystii i w procesji przechodzi przez bazylikę do kaplicy św. Pawła. Tradycją jest, że na początku idą najmłodsi stażem kandydaci i bracia zakonni, a następnie w długich dwóch szeregach według zasady tzw. precedencji, czyli starszeństwa powołaniem zakonnym, przechodzą ojcowie czyli kapłani zakonni. W czasie „Pawełek” uroczyście wnoszone są relikwie św. Pawła I Pustelnika w relikwiarzu, pochodzącym z XVII wieku, a nawiązującym do herbu Zakonu: palmy z dwoma lwami po bokach i kruka z bochenkiem chleba w dziobie.

Od 20 stycznia 2020 roku paulini przeżywają Rok Jubileuszowy związany z 750 rocznicą założyciela zakonu, bł. Euzebiusza z Ostrzyhomia. “Nie przypuszczaliśmy, że Boża Opatrzność przeprowadzi nas przez ten czas zupełnie innymi drogami, aniżeli sami to zaplanowaliśmy. Dzisiaj już wiemy, że można ją odczytać jako znak czasu. Stając z pokorą i współczuciem wobec licznych ludzkich tragedii spowodowanych konsekwencjami nowej choroby, chcemy jednocześnie widzieć w tym doświadczeniu znak miłosiernego Boga, który przypomina, że jako ludzie zależymy całkowicie od Niego, wszystko, co posiadamy jest Jego darem i ostatecznie On jest Panem życia i śmierci” – napisał w liście o. Arnold Chrapkowski, generał zakonu.

Zakończenie Roku jubileuszowego nastąpi 20 stycznia w 750 rocznicę śmierci św. Euzebiusza.

Fot./Tekst za: https://archwwa.pl/