„Opiekun” – powstaje film o św. Józefie

Stowarzyszenie Rafael podjęło się nakręcenia filmu o św. Józefie. Obraz będzie nosił tytuł „Opiekun”. Współproducentem filmu będzie Narodowe Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu. Do projektu zaangażowani zostali znani, znakomici aktorzy i twórcy. Autorką scenariusza jest Aleksandra Polewska, pisarka, która ma w dorobku kilkadziesiąt publikacji, zaś reżyserem Dariusz Regucki, twórca kilkudziesięciu filmów, w tym pełnometrażowych, nagradzanych na festiwalach, kinowych produkcji „Karolina” i „Bóg w Krakowie”. Wśród gwiazd, które wystąpią w filmie widz zobaczy m.in.: Rafała Zawieruchę, Karolinę Chapko czy Radosława Pazurę.

1 czerwca odbył się dzień zdjęciowy, w którym uczestniczył Marcin Zieliński z Radia Niepokalanów. Zapraszamy do wysłuchania jego reportażu.

Na zdjęciu: Cudowny obraz św. Rodziny, w którym szczególną cześć odbiera św. Józef/Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu


FABUŁA:

Kalisz, „miasto św. Józefa”. To tu znajduje się Narodowe Sanktuarium tego świętego a 90% osób odwiedzających Kalisz przyjeżdża właśnie tam. Robert, to dziennikarz radiowy, który w lokalnej rozgłośni prowadzi program „Kwadrans Józefa”. Opowiada w nim niecodzienne historie pielgrzymów, którzy twierdzą, że dzięki św. Józefowi z Kalisza przydarzył im się cud. Jednocześnie Robert zmaga się z kryzysem małżeńskim. W kulminacyjnym momencie konfliktu jego żona, Dominika, skrzypaczka filharmonii, nawiązuje romans z lokalnym biznesmenem Marcinem. Opuszcza Roberta oraz kilkuletniego syna. Dla Roberta to zawód miłosny, ale też urażona męska duma, poczucie że nie podołał roli męża, ojca i opiekuna rodziny. Nadal prowadzi program, w którym opowiada „józefowe” historie, ale z coraz większym wyrzutem pyta dlaczego „cudowny Józef” nie pojawił się w jego zagmatwanym życiu? Tymczasem Dominika zachodzi w nieplanowaną ciążę. Marcin jest wściekły i w gorącej kłótni proponuje Dominice „rozwiązanie problemu”. Zachowanie kochanka i reakcja na ciążę sprawia, że w jednej chwili zauroczenie znika. Choć przychodzi otrzeźwienie to Dominika wie, że nie ma powrotu do dawnego życia. Nie z cudzym dzieckiem. Wprowadza się do matki.

Mijają tygodnie. Stygną emocje. Robert i Dominika spotykają się na dorocznym przedstawieniu poświęconym św. Józefowi, w którym występuje ich syn. Robert nadal kocha Dominikę, Dominika nadal kocha Roberta, ale oboje wiedzą, że ich małżeństwo skończyło się definitywnie. Na scenie młody aktor wychwala św. Józefa. „Był prawdziwym supermenem – recytuje. – Nie bał się wychowywać nie swojego dziecka”. Te słowa uderzają w Roberta. Łamią go. Wychodzi, by bić się z myślami. Ale uświadamia też sobie, że w tak niespodziewany sposób w jego życiu pojawił się jednak św. Józef. Ze swoim przykładem. Czy powinien postąpić jak on? Czy będzie potrafił? Przed kaliskim teatrem czeka na Dominikę i ich syna. Rozgrywa się najpiękniejsza scena filmu. Scena przebaczenia.

Historia Dominika i Roberta, to nie jedyna opowieść zawarta w filmie. Program radiowy, który prowadzi główny bohater staje się pretekstem do retrospekcji niezwykłych wydarzeń związanych ze św. Józefem. Widz pozna dzięki temu historię więźniów obozu w Dachau, którzy byli przekonani, że zawdzięczają życie św. Józefowi, czy francuskiego małżeństwa, które w bardzo oryginalny sposób skojarzył Opiekun Świętej Rodziny…