NOWOŚĆ: Kardynał Stefan Wyszyński. Droga życia i posługi pasterskiej

16 czerwca 2021 r. w siedzibie Katolickiej Agencji Informacyjnej odbyła się prezentacja książki „Kardynał Stefan Wyszyński. Droga życia i posługi pasterskiej”. Książka została zaplanowana jako dzieło przybliżające osobę kard. Stefana Wyszyńskiego w sposób możliwie pełny, uwzględniający wszystkie okresy jego życia oraz kluczowe obszary aktywności. To sprawia, że można ją traktować jako kompendium wiedzy o prymasie Wyszyńskim – podkreśla ks. prof. Ryszard Czekalski, redaktor książki.

Książka „Kardynał Stefan Wyszyński. Droga życia i posługi pasterskiej” pod redakcją naukową ks. prof. Ryszarda Czekalskiego, rektora UKSW jest jednym z istotnych punktów obchodów roku Prymasa Wyszyńskiego na Uniwersytecie.

Autorzy 35 rozdziałów to przede wszystkim wykładowcy i pracownicy Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, reprezentujący różne środowiska i dyscypliny naukowe. Do współpracy zaproszono również wybitnych znawców życia, nauczania i działalności pasterskiej Prymasa Tysiąclecia z całej Polski. Dzięki temu poznajemy Sługę Bożego z wielu perspektyw: historycznej, teologicznej, socjologicznej, pedagogicznej oraz medioznawczej.

– Zależało nam na tym, aby nie była to kolejna publikacja historyczna o wielkim Prymasie Tysiąclecia, ale by traktowała refleksję nad jego osobą, myślą i dziełem jako próbę znalezienia odpowiedzi na współczesne wyzwania i trudności, z którymi przychodzi się nam mierzyć – podkreśla ks. prof. Ryszard Czekalski.

Publikacja została podzielona na pięć działów. W pierwszym z nich, zatytułowanym „Duszpasterz, teolog, społecznik, publicysta”,  znalazły się opracowania przybliżające działalność ks. Stefana Wyszyńskiego w okresie międzywojennym, w czasie drugiej wojny światowej i tuż po jej zakończeniu.
Dział drugi, „Pasterz i nauczyciel Kościoła”, otwierają trzy artykuły będące próbą przybliżenia posługi biskupiej Prymasa najpierw w diecezji lubelskiej, a następnie w archidiecezjach gnieźnieńskiej i warszawskiej. Kolejne teksty zostały poświęcone misji prymasa Polski pełnionej wobec Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie oraz kierowaniu pracami Episkopatu Polski. W dziale trzecim zatytułowanym „Wychowawca narodu, strażnik sprawiedliwości, obrońca człowieka” – znalazły się opracowania o charakterze teologicznym, pedagogicznym i społecznym, ujmujące działalność Prymasa w wymiarze służby narodowi i konkretnym wartościom, o dużym znaczeniu społecznym. Przedostatni rozdział pt. „Błogosławiony” zawiera teksty ukazujące świętość kard. Stefana Wyszyńskiego. Artykuły w ostatnim rozdziale „Varia” ukazują w jaki sposób postać Prymasa jest przybliżana językiem sztuki filmowej, a także w pracach naukowych powstałych na ATK/UKSW oraz w opracowaniach zgromadzonych w Bibliotece UKSW.

Książka została zaplanowana jako dzieło przybliżające osobę kard. Stefana Wyszyńskiego w sposób możliwie pełny, uwzględniający wszystkie okresy jego życia oraz kluczowe obszary aktywności. To sprawia, że można ją traktować jako kompendium wiedzy o prymasie Wyszyńskim – podkreśla ks. prof. Ryszard Czekalski.

materiały prasowe, KAI