Nowe połączenia kolejowe w Łódzkiem. Pociągi ŁKA dojadą do Opoczna

Od 11 grudnia pociągi Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej będą wozić pasażerów do Opoczna. To nowy kierunek naszej kolei. Dobrą wiadomość dla pasażerów przekazali dziś – na stacji kolejowej w Opocznie – Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego i Janusz Malinowski, prezes ŁKA.

Dzięki uruchomieniu połączeń mieszkańcy powiatu opoczyńskiego zyskają szybkie, komfortowe i tanie połączenia ze stolicą regionu. Czas przejazdu między Łodzią a Opocznem szacowany jest na 78 minut. Bezpośrednią relację Łódź – Opoczno – Łódź obsługiwać będzie 12 pociągów, natomiast kolejnych 5 składów pojedzie na odcinku Koluszki – Opoczno oraz Tomaszów Maz. – Opoczno – Tomaszów Maz.

Poza granicę województwa, do Skarżyska-Kamiennej, miejscowości położonej w województwie świętokrzyskim, będzie można podróżować 3 parami pociągów łódzkiego przewoźnika.

– Będziemy dalej kierować środki na rozwój kolei – mówił dziś marszałek Schreiber. – Pracujemy na sukces Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, dla dobra mieszkańców Łódzkiego. Mamy plan i konsekwentnie go realizujemy. Oczekiwania pasażerów to dla nas priorytet, a oni oczekują, by połączeń kolejowych było jak więcej.

Do Opoczna pasażerowie będą jeździć nowymi hybrydami – pociągami klimatyzowanymi, wyposażonymi w Wi-Fi, do tego ekologicznymi i wyposażonymi w strefę zabaw dla dzieci. Obecnie 3 takie składy kursują po województwie łódzkim, głównie na odcinku linii kolejowej z Tomaszowa Maz. do Spały.

– Samorząd województwa łódzkiego na zakup pociągów hybrydowych zabezpieczył blisko 125 mln zł – mówił dziś na stacji w Opocznie prezes ŁKA Janusz Malinowski. – Dziś w nocy przyjechały do Łodzi dwie kolejne hybrydy, już w grudniu trafią do eksploatacji.

– Uruchamiamy nowe połączenia dzięki temu, że zainwestowaliśmy pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego w nowe pociągi – hybrydowe, nowoczesne, znakomicie wyposażone. Właśnie takie maszyny będą kursować na tej trasie – dodał marszałek.

Zarówno starosta opoczyński Marcin Baranowski, jak i wicestarosta Barbara Chomicz przyznali, że nowe połączenia kolejowe to spełnienie samorządowych marzeń, a dla ziemi opoczyńskiej oznaczają włączenie jej do aglomeracji łódzkiej.

– To wspaniała informacja dla mieszkańców ziemi opoczyńskiej, ale i całego regionu – dodał poseł Robert Telus. – W ten sposób otwieramy się na tzw. Polskę powiatową, inni zamykali, a my otwieramy nowe połączenia, uruchamiamy kolejne linie.

Samorząd województwa łódzkiego nieustannie stara się rozwijać kolej w Łódzkiem, a to oznacza nowoczesny, sprawny i bezpieczny tabor. Właśnie dziś rozstrzygnięty został przetarg na zakup czterech nowych pociągów dla ŁKA (obejmuje również opcję zakupu 20 kolejnych). – Zakup nowych maszyn nie byłby możliwy bez wsparcia rządu Prawa i Sprawiedliwości i dzięki pieniądzom z Polskiego Ładu – mówi Grzegorz Schreiber. – Nowe pociągi dla ŁKA wyprodukuje PESA Bydgoszcz. Była to najlepsza oferta.

Nowe pociągi wyjadą na tory w Łódzkiem w 2025 r.

(fot. Piotr Wajman)

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego