Niepokalanów: Wizyta ks. biskupa Rabban al-Qas z Iraku

W sobotę, 17 lutego Niepokalanów odwiedzi biskup Rabban al-Qas z Iraku! Wierni będą mogli go usłyszeć m.in. podczas Mszy św. o 11.00, transmitowanej przez Radio Niepokalanów. Biskup Rabban al-Qas zapowiedział także swoją obecność w Radiu Niepokalanów. 

Ks. Biskup Rabban al-Qas – biskup diecezji chaldejskiej Zakho i Amadiya w Iraku (Kurdystanie). W diecezji jest 40 parafii. Świecenia kapłańskie przyjął 6 maja 1973 r., wyświecony na biskupa 1 lutego 2002 r.

Ks. bp Rabban przyjął do diecezji wielu uchodźców. Djecezja Zakho i Amadiya jest jedną z większych diecezji w Iraku, jak również jedną z bardziej ubogich. Na terenie diecezji znajduje się Instytut kościelny, w którym studiuje 147 osób oraz diecezjalna szkoła (średnia i wyższa), która cieszy się uznaniem i została wyróżnia wysokim poziomem nauczania. Wszystkie przedmioty nauczane są (wykładane) w języku angielskim, poza tym prowadzone są kursy (lektoraty) języka francuskiego, aramejskiego (języka w jakim posługiwał się Pan Jezus), kurdyjskiego i arabskiego. Szkoła jest bezpłatna dla uczniów (studentów).  W zajęciach w szkole uczestniczą chrześcijanie, jak również uchodźcy przebywający w obozach, jazydzi i muzułmanie. Ks. biskup Rabban w powyższych szkołach naucza języka aramejskiego i języka francuskiego.

Diecezja jest jedna z biedniejszych diecezji w Iraku. Na terenie diecezji w Duhok potrzeba głownie nowoczesnego szpitala oraz diecezjalnego centrum kulturalno-katechetycznego, gdzie mogliby się spotykać i uczestniczyć w zajęciach dzieci i młodzież z rodzin chrześcijańskich.


PRZECZYTAJ TAKŻENiepokalanów: Cela św. Maksymiliana dostępna dla zwiedzających: sobota, 17 lutego