Niepokalanów: Uroczystość NMP Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask – 9 maja

7 maja w Niepokalanowie obchodzona jest uroczystość NMP Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask. Taki tytuł nosi bazylika (od 2004 r. sanktuarium) w Niepokalanowie. Z tej racji, że w tym roku 7 maja wypada V Niedziela Wielkanocna, a 8 maja jest uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika – uroczystość NMP Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask będziemy obchodzić we wtorek, 9 maja.

Dla św. Maksymiliana prawda, że Niepokalana jest Pośredniczką wszystkich łask, wysłużonych dla ludzkości przez Jej Syna Jezusa Chrystusa, stanowi podstawę i sens działalności Niepokalanowów i Rycerstwa Niepokalanej.

W Niepokalanowie od samego początku obchodzono dzień liturgicznego wspomnienia NMP Pośredniczki Wszystkich Łask (31 maja) jako uroczystość. Z czasem, być może po reformie kalendarza, święto to zanikło zupełnie.

Kościół w Niepokalanowie został konsekrowany przez bp. Wacława Majewskiego 3 października 1954 r. pw. NMP Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask. Św. Jan Paweł II pismem z 30 kwietnia 1980 r. nadał kościołowi tytuł Bazyliki Mniejszej, potwierdzając zarazem jej wezwanie jako NMP Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask. Natomiast kard. Józef Glemp, prymas Polski, dekretem z 25 marca 2004 r., podniósł świątynię do rangi sanktuarium NMP Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask.

Klasztor niepokalanowski postarał się o przywrócenie zaniechanej uroczystości w Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. W odpowiedzi na prośby z Polski, uroczystość NMP Wszechpośredniczki Łask dla klasztoru i parafii w Niepokalanowie została przywrócona na dzień 7 maja. Prokurator generalny, o. Maurizio Di Paolo, w piśmie przywracającą uroczystość napisał:

bez cienia wątpliwości wspomnienie liturgiczne NMP Wszechpośredniczki Łask może być celebrowane w stopniu uroczystości zarówno w bazylice, jak i w klasztorze.

Obecnie, w Kalendarzu Liturgicznym Zakonów Franciszkańskich w Polsce, zatwierdzonym w 2009 r., wspomnienie Pośredniczki Wszystkich Łask wyznaczone jest na dzień 7 maja. Po wielu latach przerwy na nowo sławimy Boga, który w swej dobroci postanowił, że to właśnie przez ręce Niepokalanej „wszelkie łaski z Najsłodszego Serca Jezusowego na nas spływają”, jak podkreślał św. Maksymilian.

Zapraszamy do udziału w tej uroczystości, którą – z tej racji, że w tym roku 7 maja wypada V Niedziela Wielkanocna, a 8 maja jest uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika – będziemy obchodzić we wtorek, 9 maja. Natomiast 6 maja – w pierwszą sobotę miesiąca Maryi – uczcimy Wszechpośredniczkę Łask poprzez sprawowanie Mszy świętej wotywnej. Tych, którzy nie mogą przybyć osobiście, zapraszamy do łączności duchowej z Niepokalanowem i za pośrednictwem internetowej Telewizji Niepokalanów, abyśmy razem uwielbiali Boga i wypraszali liczne łaski przez Maryję.

Franciszkanie z Niepokalanowa

Za: www.niepokalanow.pl